ساعات اولیه بعد از زایمان

ساعات اولیه بعد از زایمان

ساعات اولیه بعد از زایمان| خطرناک‌ترین زمان برای مادر

شش ساعت نخست پس از زایمان، مهم‌ترین و خطرناک‌ترین زمان برای مادر است و به مراقبت‌های خاص نیاز دارد. در بین مراقبت‌های پس از زایمان، کنترل میزان خونریزی و علایم حیاتی مادر(فشار خون، دمای بدن، نبض و تنفس) اهمیت زیادی دارند. مراقبت‌های معمول پس از زایمان در سه مرحله انجام می‌شود که مرحله‌ی اول در روزهای اول تا سوم، مرحله‌ی دوم روزهای ده تا پانزده و مرحله‌ی سوم درروزهای 42 تا 60 پس از زایمان است. مراقبت‌های نوزاد نیز سه نوبت شامل مراقبت بدو تولد، مراقبت‌های روزهای سه تا پنج و مراقبت روز سی‌ام می‌شود. برای مادری که در بیمارستان زایمان می‌کند، مراقبت پس از زایمان در بیمارستان را می‌توان مراقبت مرحله‌ی اول پس از زایمان محسوب کرد. دکتر بیگ زاده، متخصص زنان زایمان و نازایی به پرسش‌های ما در زمینه‌ی مراقبت‌های پس از زایمان پاسخ داد:

مراقبت های ضروری  بعد از زایمان

مراقبت های ضروری بعد از زایمان

 

*مراقبت‌های ضروری پس از زایمان شامل چه مراقبت‌هایی است؟

مراقبت‌های ضروری و اولیه برای مادر، شامل مراقبت‌های نوک پستان، رابطه‌ی زناشویی بعد از زایمان، تغذیه، یبوست، رِژیم غذایی مادران شیرده، دردهای پس از زایمان، ورزش برای برگشت عضلات به حالت اولیه و تنظیم خانواده است. رژیم غذایی مادران شیرده بعد از زایمان در مقایسه با زمان بارداری باید کالری و پروتیین بیشتری داشته باشد تا پروتیین، کلسیم وسایر موادی که مادر در اثر شیردهی از دست می‌دهد، تأمین شود. برای جلوگیری از کم‌خونی و کمبود ویتامین‌ها، مصرف روزانه یک عدد قرص آهن و یک عدد قرص مولتی ویتامین تا سه ماه پس از زایمان ضروری است. بهتر است در زمان شیردهی از مصرف غذاهای نفاخ و حساسیت‌زا مانند گوجه‌فرنگی، پیاز، کلم، شکلات و ادویه خودداری شود.

 

تغذیه‌ی نوزاد با شیر مادر اهمیت زیادی دارد.

تغذیه‌ی نوزاد با شیر مادر اهمیت زیادی دارد.

* شیر دادن چگونه باید باشد؟

تغذیه‌ی نوزاد با شیر مادر اهمیت زیادی دارد. زیرا شیر مادر احتیاجات تغذیه‌ای نوزاد را در چهار تا شش ماه اول زندگی برطرف می‌کند. مادر شیرده باید نوک پستان‌ها را کاملا تمیز نگه دارد و بدون استفاده از مواد شیمیایی و آرایشی و فقط با چند قطره از شیر خود، آن را چرب کند.

*آیا مشکلات گوارشی هم وجود دارند؟

اغلب خانم‌ها در روزهای اول بعد از زایمان دچار یبوست می‌شوند که به محض شروع فعالیت بدنی روزانه این حالت از بین می‌رود. رژیم غذایی مناسب و مصرف مواد غذایی فیبردار مانند سبزیجات و میوه به رفع یبوست کمک می‌کند.

*علت درد بعد از زایمان چیست؟

گاهی روزهای اول پس از زایمان به علت انقباض رحم برای خروج لخته‌های خون باقی‌مانده، دردهایی شبیه به درد قاعدگی وجود دارد که به «پس‌درد» موسوم است. این درد با شیردهی بیشتر می‌شود که علت آن وجود هورمونی است که در شیردهی ترشح و باعث انقباض رحم می‌شود. اگر درد شدید و مداوم و همراه با تب و خونریزی باشد، باید فوراً به پزشک مراجعه شود.

*آیا مادران می‌توانند بعد از زایمان ورزش کنند؟

برای برگشت سریع‌تر ماهیچه‌های شکم و سایر قسمت‌ها به حالت اولیه، انجام حرکات ویژه‌ی ورزشی با نظر پزشک ورزشی بعد از زایمان طبیعی توصیه می‌شود.

 

برای تنظیم خانواده  برنامه ریزی داشته باشید.

برای تنظیم خانواده برنامه ریزی داشته باشید.

*برای تنظیم خانواده چه باید کرد؟

زمان شروع استفاده از روش جلوگیری از بارداری برای مادران شیرده و غیر شیرده متفاوت است. مادرانی که نوزادشان را فقط با شیر خودشان تغذیه می‌کنند، 40 روز پس از زایمان(چون تا 40 روز احتمال حاملگی کمتر است) و مادرانی که اصلاً شیر خود را به نوزاد نمی‌دهند یا از شیر کمکی استفاده می‌کنند، 20 روز پس از زایمان می‌توانند استفاده از روش پیشگیری را آغاز کنند.

*چه علایمی در دوران پس از زایمان نشان‌دهنده‌ی خطر هستند؟

تب و لرز، خونریزی بیش از میزان قاعدگی یا ادامه‌ی خونریزی بیشتر از حد لکه‌بینی بعد از ده روز، درد و ورم در ناحیه‌ی بخیه‌ها، هرگونه درد، قرمزی و تورم پستان‌ها، لمس توده یا درد و تورم و خروج ترشحات چرکی از محل بخیه‌ها، خروج ترشحات چرکی و بدبو از مجرای زایمان، درد زیر دل یا درد ساق پا، بی‌اختیاری دفع ادرار و مدفوع، درد یا سوزش هنگام ادرار کردن، تکرر ادرار، افسردگی شدید، سرگیجه و رنگ‌پریدگی.

*خانم‌ها درباره‌ی محل بخیه‌ها به چه نکته‌هایی باید توجه کنند؟

در هر ملاقات با پزشک، محل بخیه‌ها(برش اپیزیوتومی یا سزارین) بررسی می‌شود. ناحیه‌ی برش معمولاً بدون درد، التهاب و کشش است و پس از سه هفته ترمیم می‌شود. نخ بخیه‌ی محل برش سزارین، پس از 7 تا 10 روز نیاز به کشیدن دارد.

*اگر توصیه‌ی باقی‌مانده بفرمایید!

سه تا شش و حداکثر تا روز چهاردهم پس از زایمان دچارافسردگی خفیف و گذرا(اندوه پس از زایمان) شوند که علایم آن به صورت گریه و بی‌قراری، اختلال در خواب و اشتها و احساس غمگینی بروز می‌کند. دوره‌ی پس از زایمان، دوره‌ی پر خطری از نظر عود بیماری روانی قبلی یا بروز بیماری روانی جدید است، بنابراین چنان‌چه عوامل خطر بیماری روانی مانند سابقه‌ی بیماری، در مادر وجود دارد و در حال حاضر با علایم اندوه پس از زایمان برگشته است، باید تحت نظر گرفته شود. اگر این حالت طولانی شود، مشورت با پزشک لازم است. در این موقع، مادران باید احساسات خود را با همسرشان در میان بگذارند. اگر علایم شدیدتر شود، مانند تمایل با خودکشی و آزار به نوزاد، روان‌پریشی پس از زایمان برگشته است، باید تحت نظر گرفته شود. اگر این حالت طولانی شود، مشورت با پزشک لازم است. د راین موقع، مادران باید احساسات خود را با همسرشان در میان بگذارند. اگر علایم شدیدتر شود، مانند تمایل به خودکشی و آزار به نوزاد، روان‌پریشی پس از زایمان مطرح است که در مراحل اولیه، به صورت بی‌خوابی، بی‌قراری و تغییرات سریع خلق و خو، خود را نشان می‌دهد. بنابراین اگر سابقه‌ی بیماری روانی درمادر و یا خانواده‌ی او و یا سایر عوامل خطر وجود دارد، مراجعه به روانپزشک الزامی است.

 منبع

منبع :مجله هفت روز زندگی

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)