زایمان و مشکلات بعد از آن

زایمان و مشکلات بعد از آن

دوره‌ی نفاس “Puerperium” مقطعی بین چهار تا شش هفته بعد از زایمان است. در این دوره، تغییرات زیادی رخ می‌دهد که بیشتر آن‌ها طبیعی و جزیی از روند برگشت شرایط جسمانی به حالت پیش از بارداری هستند اما در این دوره احتمال بروز عوارض جدی نیز وجود دارد. سؤالات شایعی در این مرحله برای خانم‌ها مطرح می‌شود که دانستن پاسخ آن‌ها بسیاری از این مشکلات را حل می‌کند.

* معمولاً چه دردهایی بعد از زایمان خانم‌ها را درگیر می‌کند؟

بعد از اولین زایمان، رحم غالباً به صورت مداوم منقبض می‌ماند اما در زایمان‌های بعدی، رحم در فواصل مختلف به شدت منقبض می‌شود که این حالت منجر به بروز دردهایی مشابه درد زایمان اما خفیف‌تر می‌شود. این دردها معمولاً با مسکن‌های ساده کنترل و به طور معمول تا دو هفته بعد برطرف می‌شوند اما گاهی تا پنج هفته هم باقی می‌مانند.

* چرا خانم‌ها بعد از زایمان مستعد عفونت ادراری یا بی‌اختیاری ادرار می‌شوند؟

در دوره‌ی بعد از زایمان، ظرفیت مثانه افزایش می‌یابد و نوعی عدم حساسیت نسبت به پر شدن آن رخ می‌دهد. از طرف دیگر اتساع حالب‌ها و لگنچه‌ها بعد از دو تا هشت هفته به حالت قبل از بارداری برمی‌گردد. با توجه به این موارد، خانم‌ها در دوره‌ی نفاس مستعد عفونت ادراری هستند و باید در فواصل کوتاه‌تر اقدام به تخلیه‌ی مثانه خود کنند.

بی‌اختیاری ادرار چند روز اول بعد از زایمان شایع است اما معمولاً خود به خود برطرف می‌شود. در صورت ادامه‌ی مشکل باید جهت بررسی بیشتر و انجام فیزیوتراپی کف لگن به پزشک مراجعه شود.

مراقبت های بعد از زایمان

مراقبت های پس از زایمان

* برای مراقبت از سینه‌ها چه کارهایی باید انجام داد؟

نیپل‌ها فقط تمیز کردن و توجه به شقاق پوستی را نیاز دارند.

در صورت بروز شقاق، نیپل دردناک می‌شود و ممکن است اثر زیانباری بر تولید شیر داشته باشد، هم‌چنین این شکاف‌ها مسیری برای ورود باکتری‌های فراهم می‌کنند. چون شیر خشک شده می‌تواند سبب تحریک نوک سینه شود. شست‌وشو با آب ملایم و صابون، قبل و بعد از شیردهی مفید است. اگر شقاق شدید باشد، باید شیردهی از سمت مبتلا را متوقف و با استفاده از پمپ، شیر را تخلیه کرد تا ضایعات التیام یابد.

* چه بیماری‌هایی مجاری شیری را تهدید می‌کند؟

1. تب شیر که در دوره‌ی نفاس شایع است و در اثر احتقان شیر در سینه رخ می‌دهد. در صورت شیردهی و تخلیه‌ی کامل سینه‌ها، میزان و شدت بروز عارضه کاهش می‌یابد.

2. ماستیت که عفونت پارانشیم غده‌ی سینه است. تقریباً همیشه یک‌ طرفه است و به دنبال یک احتقاق چشمگیر رخ می‌دهد. اولین علامت آن لرز است بعد تب، سینه‌ی سفت و قرمز و درد شدیدی ایجاد می‌شود. در صورت بروز این علایم مراجعه به پزشک ضروری است.

3. گالاکتوسل؛ گاهی در اثر انسداد یکی از مجاری شیری به علت تجمع ترشحات شیر توده‌های مواجی ایجاد می‌شود که اثر فشاری دارند. ممکن است این توده‌ها به صورت خود به خود برطرف شوند یا نیاز به تخلیه‌ی توسط پزشک داشته باشند.

4. نیپل فرو رفته؛ در این مورد شیردهی امکان‌پذیر نیست، در صورتی‌که فرورفتگی زیاد عمیق نباشد، می‌توان با استفاده از پمپ سینه، نیپل فرو رفته را در دسترس نوزاد قرار داد. در موارد فرو رفتگی عمیق باید طی چند ماه آخر بارداری هر روز تلاش شود با استفاده از انگشتان نیپل بیرون کشیده شود.

* شل شدن دیواره شکم هم یکی از موارد شکایت خانم‌هاست. لطفاً در این باره توضیح دهید؟

در بیشتر موارد استفاده از شکم‌بند نتیجه‌ی رضایت‌بخشی داشته اما یک اقدام موقتی است. ورزش و تمرین برای برگرداندن عضلات شکم را می‌توان هر زمان بعد از زایمان طبیعی شروع کرد.

 

 

افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان

* افسردگی پس از زایمان چیست؟

بروز درجاتی از افسردگی خلق در چند روز اول بعد از زایمان نسبتاً شایع است. این حالت دلتنگی بعد زایمان معمولاً از از این عوامل ناشی می‌شود: ناامیدی ناشی از ترس‌هایی که طی حاملگی و زایمان بروز می‌کند، ناراحتی‌های اوایل نفاس، خستگی ناشی از بی‌خوابی، اضطراب در مورد توانایی‌های خود در زمینه‌ی نگهداری نوزاد و نگرانی‌های مربوط به ظاهر بدن. این اختلال معمولاً خفیف است و دو تا سه روز و گاهی ده روز برطرف می‌شود. در صورت پابرجا ماندن یا تشدید این حالت بیمار باید از نظر علایم افسردگی ماژور بررسی شود.

 

* برای جلوگیری از حاملگی بعد از زایمان چه راهکارهایی وجود دارد؟

محدوده‌ی زمان بازگشت تخمک‌گذاری 11-5 هفته بعد از زایمان است اما مواردی هم از تخمک‌گذاری قبل از 28 روز گزارش شده است. بنابراین خانم‌هایی که در دوران نفاس روابط زناشویی دارند، باید استفاده از روش‌های جلوگیری را آغاز کنند.

 

* آیا مقاربت بعد از زایمان مانعی ندارد؟

بعد از زایمان در صورت نداشتن پارگی و «اپیزیوتومی» در پرینه می‌توانند بعد از دو هفته، مقاربت را از سر بگیرند اما در صورت ترمیم پرینه باید تا شش هفته مقاربت به تعویق بیفتد. نکته‌ی دیگر این است که تا از سرگیری مجدد تخمگ‌گذاری، به دلیل پایین بودن استروژن بخصوص در مادران شیرده، خشکی واژن مشکل‌ساز است که می‌توان با نظر پزشک برای چند هفته از کرم‌های استروژنی استفاده کرد.

 

منبع:مجله هفت روز زندگی

منبع

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)