رژیم های برتر ۲۰۱۴…بخش سوم

رژیم های برتر ۲۰۱۴…بخش سوم

با وجود رژیم های لاغری بسیاری که وجود دارد انتخاب یک رژیم لاغری مناسب، کاری مشکل است. برای رفع این مشکل انجمن رژیم لاغری بریتانیا (BDA) نگاهی اجمالی به نکات مثبت و منفی رژیم های لاغری انداخته و نظر خود را درباره برخی از رژیم های لاغری معروف بیان نموده است. با پزشک آشنا همراه باشید تا به بررسی معایب و مزایای این رژیم ها بپردازیم .

 • رژیم 5:2
 • رژیم دوکان-Dukan
 • رژیم پالیو -Paleo
 • رژیم اتکینز -Atkins
 • رژیم آلکالین-Alkaline
 • رژیم کمبریج -Cambridge
 • رژیم سوس بیچ-South Beach
 • رژیم اسلیمینگ ورلد-Slimming World
 • رژیم اسلیم فست -Slim fast
 • رژیم لایتر لایف -Lighterlife
 • رژیم ویت واتچرز-WeightWatchers
 • رژیم رزماری -Rosemary
 • رژیم جنی کریج-Jenny Craig
رژیم اسلیم فست

رژیم اسلیم فست

 

رژیم اسلیم فست

رژیم اسلیم فست برنامه جایگزینی غذاهای کم کالری می باشد برای افرادی که Bmi آنان 25 یا بالاتر است. در این رژیم از محصولات اسلیم فست استفاده می گردد. این برنامه غذایی شامل مصرف سه میان وعده از یک لیست بزرگ در طول روز است که شامل بیسکوییت و شکلات، دو شیک غذا جایگزین یا مکمل و دربردارنده یک وعده غذایی معمولی می باشد. این مواد را می توان از لیست غذاهایی که در وب سایت اسلیم فست قرار داده شده است انتخاب نمود. بر اساس هدف کاهش وزن، فرد می تواند از این رژیم تا مدتی که مایل است پیروی نماید. به محض اینکه فرد به هدف خود رسید توصیه می گردد که او در روز یک شیک جایگزین غذا، دو میان وعده کم چرب و دو وعده غذای معمولی مصرف نماید. این برنامه غذایی به فرد کمک می کند تا در یک هفته حدود 5/0 تا 1 کیلو وزن کم کند و تا مدتی که فرد مایل است می تواند این رژیم را ادامه دهد.

نکات مثبت

11رژیم های جایگزین غذا به افراد در جهت کاهش وزن و حفظ وزن یاری می رساند. این برنامه غذایی برنامه ای ساده است چرا که با استفاده از محصولات ارایه شده دیگر لازم نیست فرد درباره میزان غذا و حساب کالری حدس بزند. در این رژیم مصرف هیچ نوع غذایی ممنوع نیست البته به افراد توصیه می گردد که از پروﺗﻴﺌﻦ های فاقد چربی، میوه و سبزیجات استفاده کنند.

نکات منفی

22رژیم های جایگزین غذا به افراد درباره عادات تغذیه و تغییر رفتارهای آنان اطلاعاتی نمی دهد. و به محض کنار گذاشتن این رژیم امکان بازگشت وزن وجود دارد. و نیز بدون برنامه ریزی دقیق مصرف میوه و سبزیجات در پنج روز هفته مشکل است.

BDA_logoعقیده BDA

اگر مزه محصولات جایگزین غذا به مزاج فرد خوشایند نباشد او این رژیم را کنار می گذارد. برنامه غذایی اسلیم فست برای شروع  برنامه کاهش وزن مفید است اما فرد همچنین باید از راهنمایی هایی که به صورت آنلاین درباره اصول تغذیه سالم و  چگونگی مدیریت مصرف هر روزه غذاها و نوشیدنی های ارایه می شود استفاده نماید.

رژیم لایتر لایف

رژیم لایتر لایف

رژیم لایتر لایف

برنامه کاهش وزن لایتر لایف از ترکیب رژیم جایگزین غذای کم کالری و مشاوره هفتگی بهره می برد. برنامه غذایی لایتر لایف کامل برای افراد با Bmi 30 به بالاست. بر اساس این برنامه فرد در روز، 4 بسته غذایی مصرف می نماید که شامل شیک، سوپ، موس یا شکلات است و مصرف غذای معمولی در این رژیم وجود ندارد. رژیم غذایی لایتر لایف سبک برای افراد با Bmi بین 25 تا 30 است و دربردارنده مصرف سه بسته غذایی و یک وعده غذا از لیست غذاهای تایید شده در طول روز است. فرد تا هنگامی که به وزن مورد نظر خود برسد از این رژیم پیروی می نماید. برنامه غذایی منجربه کاهش سریع وزن می گردد و توصیه می شود پیش از شروع رژیم به پزشک عمومی مراجعه کنید. مدت زمانی که فرد می تواند این رژیم را دنبال نماید بستگی به مقدار وزنی دارد که او مایل است کم کند.

نکات مثبت

11مشاور به فرد در درک رابطه او با غذا کمک می نماید بنابراین فرد می تواند تغییرات دایمی ایجاد نماید و وزن خود را حفظ کند. با استفاده از جایگزین های غذا هیچ مقیاس یا اندازه گیری وجود ندارد بنابراین این رژیم روشی ساده در کاهش وزن به حساب می آید.

نکات منفی

22نخستین عوارض جانبی این رژیم بوی بد دهان، خشکی دهان، خستگی، سر گیجه ، بی خوابی ، حالت تهوع و یبوست می باشد که در اثر قطع مصرف کربوهیدرات و فیبر پدید می آید. استفاده از رژیم حاوی شیک و سوپ و سایر جایگزین های غذایی جالب نیست و فرد ممکن است احساس انزوا کند.

BDA_logoعقیده BDA

کاهش وزن سریع انگیزه بخش است اما مدت طولانی نمی توان آن را ادامه داد. VLCD WeightWatchers diet و مشاوره همراه آن برای برخی افراد مفید است به خصوص افرادی که سال هاست برای کاهش وزن تلاش می کنند و افرادی که به دلیل وزن خود و چاقی بالینی با Bmi 30 و بالاتر که دچار بیماری هستند. VLCD که شامل مصرف 1000کالری یا کمتر در روز می باشد نباید بیش از 12 هفته متوالی به طول انجامد. اگر فرد کمتراز 600 کالری در روز مصرف می نماید باید حتما زیر نظر پزشک باشد.

رژیم وایت واچر

رژیم وایت واتچر

رژیم وایت واتچر

برنامه غذایی وایت واتچر بر اساس سیستم پروپوینت است که بر اساس میزان پروﺗﺌﻴﻦ، کربوهیدرات، چربی و فیبر به غذاها و نوشیدنی ها امتیاز می دهد. این برنامه غذایی نوعی رژیم غذایی با کالری کنترل شده است در این نوع رژیم فرد اجازه مصرف روزانه پروپوینت دارد که فرد می تواند هر طور که مایل است از آن استفاده کند. درباره مقدار مصرف میوه و سبزیجات محدودیتی وجود ندارد. فرد همچنین شبکه امنیت پروپویت را هفتگی دریافت می کند در مواردی که فرد از میزان مجاز فراتر می رود و همچنین برنامه ورزشی شخصی دریافت می نماید. جلسات هفتگی و افراد معتمد درباب وزن به فرد حمایت های لازم و انگیزه های لازم را می دهد تا فرد رفتار خود را در طولانی مدت تغییر دهد. این برنامه غذایی به فرد در جهت کاهش وزن تا 1 کیلوگرم در هفته یاری می رساند.

نکات مثبت

11در این نوع رژیم مصرف هیچ گونه غذا ممنوع نمی باشد بنابراین فرد می تواند بر اساس میزان مجاز، غذا یا نوشیدنی مصرف نماید. پیروی از سیستم پروپوینت، ساده تر از حساب کالری است و نسبت به سایر برنامه های غذایی دارای محدودیت کمتری است. زیرا این برنامه غذایی شبکه امنی از نکات را فراهم می آورد که برای روزهای خاص می توان آن را مورد استفاده قرار داد روزهایی مانند هنگامی که فرد برای صرف غذا بیرون می رود و مقداری الکل یا غذا صرف می کند.

نکات منفی

22هنگام شروع رژیم بررسی سیستم پروپوینت به اندازه حساب نمودن مقدار کالری وقت گیر است. برخی افراد حس می کنند خرید غذاهایی با آرم وایت واتچر برای آنان مشکل است.

BDA_logoعقیده BDA

برنامه غذایی پروپوینت به طور کلی برنامه ای متعادل است و نقطه شروع تغییر در عادات غذایی در طولانی مدت به حساب می آید. روش استفاده از گروه حامی به فرد انگیزه می بخشد و درباره تغذیه سالم به آنان آموزش می دهد. اما اگر فرد مایل است به محض قطع این رژیم وزن او دوباره باز نگردد حتما باید بین سیستم پروپوینت و کالری رابطه ای ایجاد کند.

رژیم رزماری کانلی

رژیم رزماری کانلی

رژیم رزماری کانلی

رژیم رزماری کانلی و برنامه های ورزشی از ترکیب رژیم غذایی کم کالری و کم GI به همراه ورزش منظم استفاده می برد. در این رژیم فرد می تواند از دستورات غذایی بیان شده یا از غذاها یا میان وعده های آماده با کالری کنترل شده مخصوص این رژیم استفاده نماید. فرد می تواند از غذاهایی با چربی  5 درصد یا کمتر استفاده کند البته به استثنای  ماهی های روغن دار، هلیم جو و گوشت قرمز بدون چربی. شبکه باشگاه رزماری کانلی کلاس های ورزشی هفتگی و حمایت و انگیزه در اختیار فرد می گذارد. و فرد با این روش می تواند درباره حساب نمودن مقدار کالری و مقدار غذا آگاهی کسب کند که به او در حفظ وزن پس از کنار گذاشتن این برنامه یاری می رساند. با استفاده از این رژیم فرد حدود 6 کیلوگرم در هفته کاهش وزن پیدا می کند. بر اساس مقدار وزنی که فرد مایل به کم کردن است از این رژیم استفاده می کند.

نکات مثبت

11این برنامه غذایی بر اساس کالری و با محوریت کاهش مصرف چربی است. پیمانه های اندازه گیری برای اندازه گیری مقدار غذاها مورد استفاده قرار می گیرد غذاهایی مانند برنج، غلات، پاستا و لوبیا پخته که این امر به شما درباره کنترل مقدار مصرف آموزش می دهد. فعالیت های بدنی نیز بخش اصلی این برنامه کاهش وزن به حساب می آید. فعالیت های بدنی که مناسب برای افراد در همه سنین و سایز و توانایی هاست و در کلاس های هفتگی مربیان این ورزش ها را ارایه می دهند.

نکات منفی

22برخی محصولات با چربی اندک لزوما غذاهایی سالم به حساب نمی آیند چرا که این غذاها ممکن است حاوی مقادیر زیاد قند و کالری باشد. عاقلانه نیست که انتظار داشته باشیم فرد با پیمانه اندازه گیری بیرون رود پس این امر موجب می شود اندازه گیری میزان مصرف غذا در بیرون از خانه بیشتر با تغییر همراه باشد.

BDA_logoعقیده BDA

در این نوع رژیم، رژیم غذایی و ورزش روشی متعادل را برای کاهش وزن فراهم می آورد که به فرد درباره میزان مصرف غذاها و اهمیت انجام حرکات ورزشی به طور منظم برای مدیریت وزن و انتخاب غذاهای سالم تر یاری می رساند. در نوع رژیم عامل آموزشی در مدیریت وزن در طولانی مدت از اهمیت خاصی برخوردار است به خصوص هنگامی که فرد رژیم خود را کنار می گذارد.

رژیم جنی کرایج

رژیم جنی کرایج

رژیم جنی کرایج

برنامه جنی کرایج از سه ویژگی برجسته برخوردار است: حمایت یک به یک، خدمات ارایه غذا و برنامه های ورزشی مناسب. در این نوع رژیم تماس های تلفنی مشاوران به صورت هفتگی هم نصایح و هم انگیزه و حمایت را برای فرد فراهم می آورد. مشاور تغذیه دلایلی را که باعث اضافه وزن فرد شده است بررسی می نماید و در طول برنامه غذایی به فرد در تغییر رفتارهای او یاری می رساند. غذاها و میان وعده ها به صورت تکی در اختیار فرد قرار می گیرد تا نیازهای او را در جهت کاهش وزن برآورده سازد. فرد همچنین باید میوه های تازه خاص، سبزیجات و محصولات لبنی کم کالری را در برنامه غذایی خود اضافه نماید. این رژیم به فرد در جهت کاهش وزن بین 5/0 تا 1 کیلوگرم در هفته یاری می رساند تا هنگامی فرد به وزن مطبوع خود برسد.

نکات مثبت:

11همه غذاها که شامل میان وعده نیز می باشد کالری آن حساب شده و مقدار آن تعیین شده و به منزل فرد فرستاده می شود. فرد از غذاها مصرف می نماید و حمایت های تلفنی دریافت می کند و درباره مقدار کالری غذا و ورزش آموزش می بیند که همه این موارد به فرد درجهت انخاب های سالم پس از کنار گذاشتن این رژیم یاری می رساند.

نکات منفی

22این غذاها میوه، سبزیجات یا مواد لبنی را در بر نمی گیرد که این امر هزینه اضافی در بر دارد. این روشی نیست که بتوان در طولانی مدت  آن را دنبال نمود بنابراین فرد باید بیاموزد که خود غذاهای سالم را تهیه و انتخاب کند نه اینکه به شخص دیگری تکیه نماید.

BDA_logoعقیده BDA

اگر غذاهای جنی کریج مناسب طبع شما نیست پس این رژیم رژیمی مناسب برای شما نمی باشد. اگر دنبال رژیمی هستید که همه کارها در آن انجام شده است برنامه غذایی جنی کریج راه حل مناسبی برای شما محسوب می گردد. اما مشکل غذاهای آماده اینست که بدانیم آیا فردی که رژیم دارد متوجه است که این روش یک روش جادویی نسیت یا خیر. و اینکه آیا فرد قادر است پس از کنار گذاشتن این رژیم همان مقدار غذا و همان مقدار کالری که قبلا دریافت می کرده است را دریافت کند یا خیر .

 

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar