رژیم های برتر سال 2014 … بخش دوم

رژیم های برتر سال 2014 … بخش دوم

با وجود رژیم های لاغری بسیاری که وجود دارد انتخاب یک رژیم لاغری مناسب، کاری مشکل است. برای رفع این مشکل انجمن رژیم لاغری بریتانیا (BDA) نگاهی اجمالی به نکات مثبت و منفی رژیم های لاغری انداخته و نظر خود را درباره برخی از رژیم های لاغری معروف بیان نموده است. با پزشک آشنا همراه باشید تا به بررسی معایب و مزایای این رژیم ها بپردازیم .

 • رژیم 5:2
 • رژیم دوکان-Dukan
 • رژیم پالیو -Paleo
 • رژیم اتکینز -Atkins
 • رژیم آلکالین-Alkaline
 • رژیم کمبریج -Cambridge
 • رژیم سوس بیچ-South Beach
 • رژیم اسلیمینگ ورلد-Slimming World
 • رژیم اسلیم فست -Slim fast
 • رژیم لایتر لایف -Lighterlife
 • رژیم ویت واتچرز-WeightWatchers
 • رژیم رزماری -Rosemary
 • رژیم جنی کریج-Jenny Craig
رژیم کمبریج

رژیم کمبریج


رژیم کمبریج

برنامه کاهش وزن کمبریج بر اساس مصرف شماری از جایگزین های غذایی در جهت کاهش وزن است.

بر اساس هدف شما از کاهش وزن، شش برنامه تغذیه انعطاف پذیر وجود دارد که کالری دریافتی آن در روز بین 415 کیلوکالری تا 1500 کیلوکالری یا بیشتر می باشد. در این رژیم یک برنامه مدیریت وزن در طولانی مدت نیز وجود دارد. در این نوع رژیم می توان مصرف شکلات، سوپ، هلیم و انواع بستنی را به عنوان منبع تغذیه اصلی مورد استفاده قرار داد یا می توان این غذاها را همراه غذاهای معمولی کم کالری مصرف نمود. هنگامی که فرد از این رژیم پیروی می نماید مشاور کمبریج به او درباره تغذیه سالم و ورزش توصیه هایی ارایه می دهد و او را حمایت می نماید.

11نکات مثبت

بسیاری از افراد که از رژیم با کالری بسیار اندک پیروی می نمایند اغلب با کاهش وزن شدید و ناگهانی رو به رو می گردند. در نوع رژیم جایگزین های غذایی نیز همه دارای تعادل تغذیه ای است بنابراین فرد همه ویتامین ها و ریز مغذی های لازم را دریافت می کند هرچند از غذاهای واقعی به دست نمی آید.

22نکات منفی

نخستین عوارض جانبی رژیم فوق بوی بد دهان، خشکی دهان، خستگی،سر گیجه ،بی خوابی ، حالت تهوع و یبوست می باشد که در اثر قطع مصرف کربوهیدرات و فیبر پدید می آید. سخت ترین بخش این رژیم دنبال نمودن آن است. عدم مصرف غذاهای معمولی و جایگزین نمودن آن با میان وعده یا شیک، هم خسته کننده است و هم باعث می گردد فرد حس انزوا از جامعه به او دست دهد. از آن نوع رژیم هایی نیست که بتوان مدت طولانی آن را ادامه داد.

BDA_logoنظر BDA

برای دنبال نمودن این برنامه غذایی ، باید به محصولات جایگزین غذا علاقه مند باشید. بعلاوه کاهش وزن سریع هم انگیزه بخش است اما ادامه دار نیست. رژیم غذایی که دربردارنده مصرف 1000کالری یا کمتر در روز است نباید بیش از 12 هفته متوالی ادامه یابد. اگر فرد در روز کمتر از 600 کالری دریافت می نماید حتما باید زیر نظر پزشک باشد.

رژیم سوس بیچ

رژیم سوس بیچ


رژیم سوس بیچ

رژیم سوس بیچ رژیم مصرف غذاهای کم کربوهیدرات است که برای نخستین بار برای بیماران قلبی تجویز شد. غذاهای کربوهیدرات دار شامل : شکر و مواد شیرین ، نوشیدنی های شیرین ، نان سفید ، سیب زمینی و برنج میباشد .در این نوع رژیم مقدار کالری حساب نمی گردد و محدودیتی در مقدار دریافت کالری وجود ندارد. در این رژیم فرد یک وعده غذا و دو میان وعده در روز میل می نماید و از یک برنامه ورزشی پیروی می کند. کسانی که می خواهند بیش از 5 کیلوگرم وزن کم کنند باید از مرحله یک شروع نمایند. مرحله یک این رژیم مرحله کاهش وزن سریع دو هفته ای است در این مرحله فرد پروﺗﺌﻴﻦ بدون چربی دریافت می کند مانند گوشت قرمز، ماهی و گوشت مرغ به همراه سبزیجات کربوهیدرات اندک و چربی های اشباع نشده. مصرف کم کربوهیدرات ها در مرحله دو و سه این رژیم وجود دارد که این امر باعث کاهش وزن تدریجی و ادامه دار است.

11نکات مثبت

اگر بتوانید مرحله یک این رژیم را حذف نمایید و از مرحله دو شروع کنید ، در ادامه برنامه غذایی، شما نسبت سایر رژیم های غذایی محدودیت های کمتری خواهید داشت.

پس از مرحله یک، این رژیم از قواعد تغذیه سالم پیروی می نماید به همین ترتیب در مراحل بعد این رژیم گروهای اصلی غذایی حذف نمی گردد و مصرف مقادیر مناسب میوه جات و سبزیجات دارای کربوهیدرات اندک توصیه می شود.

22نکات منفی

محدودیت های تغذیه ای شدیدی که در مرحله یک این رژیم وجود دارد ممکن است باعث ضعف فرد و نرسیدن ویتامین ها، ریزمغذی ها و فیبر به بدن او شود. در ابتدای این رژیم فرد با عوارض جانبی مانند بوی بد دهان، خشکی دهان، خستگی، سر گیجه ، بی خوابی ، حالت تهوع رو به رو می شود.

BDA_logoنظر BDA

دو هفته اول سخت ترین مرحله این رژیم به حساب می آید. با این رژیم فرد در هفته اول وزن زیادی از دست می دهد، تا حدود 6 کیلوگرم. و با این کاهش وزن فقط از میزان چربی ها کم نمی شود بلکه با کاهش وزن آب هم از دست میدهد و همچنین کربوهیدرات که هر دو این مواد هنگامی که تغذیه به صورت نرمال باشد، باید به بدن برسد. به محض اینکه فرد مرحله اول را پشت سر گذاشت رژیم وارد مرحله ای می شود که از اصول تغذیه سالم پیروی می نماید و مواد مغذی برای سلامت فرد لازم است به بدن او می رسد.

رژیم اسلیمینگ ورلد

رژیم اسلیمینگ ورلد


رژیم اسلیمینگ ورلد

برنامه کاهش وزن اسلیمینگ ورلد فرد را تشویق به تعویض غذاهای پر کالری با غذاهای کم کالری می نماید، غذاهایی که به طور طبیعی معده را پر می نماید. در این نوع رژیم فرد غذای خود را از لیستی که شامل غذاهای کم کالری است و به نام «غذاهای آزاد» معروف است انتخاب می کند غذاهایی مانند میوه جات، سبزیجات، پاستا، سیب زمینی، برنج، گوشت قرمز بی چربی، ماهی و تخم مرغ. که این مواد غذایی را می توان بدون محدودیت مصرف نمود. در این نوع رژیم مقدار دریافت کالری حساب نمی شود و مصرف هیچ غذایی ممنوع نیست و گاه گاهی فرد می تواند به خود جایزه دهد. فرد همچنین می تواند در نشست های هفتگی از سایر افرادی که این رژیم را دارند کمک بگیرد و برنامه ورزشی را دنبال نماید و کم کم به فردی فعال تبدیل شود.این برنامه غذایی برای کاهش 5/0 تا 1 کیلو وزن در هفته است.

11نکات مثبت

در این نوع رزیم مصرف هیچ گونه غذا ممنوع نمی یاشد در نتیجه غذاها دارای تعادل و تنوع است و جدا از غذای سایر افراد خانواده نمی باشد. در این رژیم بر اساس نوع برنامه غذایی که انتخاب می نمایید میزان مصرف از هر گونه گروه های غذایی متفاوت می شود. درکتاب (جادوی بدن) درباره افزایش سطح فعالیت بدنی فرد نظراتی مطرح شده است. توجه کنید اگر فرد با گروه همراه گردد از حمایت بهتری برخوردار می شود.

22نکات منفی

رژیم غذایی اسلیمینگ ورلد درمورد کالری به شما اطلاعاتی نمی دهد. در نتیجه بدون آگاهی درباره کالری و مقدار مصرف، در بلند مدت که شما این رژیم را کنار می گذارید حفظ وزن برای شما به صورت یک ﻣﺴﺌﻠﻪ مشکل در می آید.

BDA_logoنظر BDA

جلسات گروهی، اعضا را تشویق می نماید که موفقیت ها و عقاید و دستورهای غذایی را در اختیار یکدیگر قرار دهند اما این جلسات ممکن است برای برخی افراد مناسب نباشد.
هر چند برنامه های غذایی این رژیم انعطاف پذیر نمی باشد اما در کل این برنامه های غذایی متعادل هستند. اما بدون آگاهی درباره مقدار کالری و مقدار غذا به محض اینکه فرد این رژیم را کنار گذارد انتخاب غذاهای سالم برای او به صورت یک مشکل در می آید.

ادامه دارد …


دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar