رژیم های برتر سال 2014 … بخش اول

رژیم های برتر سال 2014 … بخش اول

رژیم های برتر

با وجود رژیم های لاغری بسیاری که وجود دارد انتخاب یک رژیم لاغری مناسب، مشکل است.

برای رفع این مشکل انجمن رژیم لاغری بریتانیا (BDA) نگاهی اجمالی به نکات مثبت و منفی رژیم های لاغری انداخته و نظر خود را درباره برخی از رژیم های لاغری معروف بیان نموده است. با پزشک آشنا همراه باشید تا به بررسی معایب و مزایای این رژیمها بپردازیم

محاسبه BMI

 • رژیم 5:2
 • رژیم دوکان-Dukan
 • رژیم پالیو -Paleo
 • رژیم اتکینز -Atkins
 • رژیم آلکالین-Alkaline
 • رژیم کمبریج -Cambridge
 • رژیم سوس بیچ-South Beach
 • رژیم اسلیمینگ ورلد-Slimming World
 • رژیم اسلیم فست -Slim fast
 • رژیم لایتر لایف -Lighterlife
 • رژیم ویت واتچرز-WeightWatchers
 • رژیم رزماری -Rosemary
 • رژیم جنی کریج-Jenny Craig
رژیم های برتر

رژیم های برتر


رژیم 5:2

رزیم 5:2 بر اساس اصلی می باشد که به نام روزه متناوب(IF) معروف است بر این اساس فرد پنج روز هفته را به صورت نرمال غذا می خورد و روز بعد را روزه می گیرد.

این رژیم نه تنها موجب کاهش وزن می گردد بلکه طرفداران این رژیم بر این عقیده اند که رژیم 5:2 طول عمر را نیز افزایش داده، عملکرد مغز را بهبود می بخشد و از بروز بیماریهایی مانند آلزایمر جلوگیری می کند. اما در مقایسه با سایر تکنیک های کاهش وزن مدارک درباره اثرات این رژیم محدود است.

مطالعه ای که در سال 2010درباره این رژیم انجام شد نشان داد زنانی که از رژیم 5:2 پیروی می نمایند مانند زنانی که از رژیم کالری محدود استفاده می کردند به یک سان وزن از دست دادند و ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت نوع 2 نیز در آنان کاهش یافت. تحقیق دیگری که در سال 2012 دراین باره انجام پذیرفت نشان داد مدل 5:2 خطر ابتلا به سرطان های مرتبط با چاقی مانند سرطان سینه را نیز کاهش می دهد. اگر مایل هستید از این رژیم پیروی کنید ابتدا باید با پزشک عمومی خود مشورت نمایید و بررسی کنید که آیا این رژیم برای شما مناسب است یا خیر.

توجه داشته باشید روزه برای همه افراد مفید نیست. بسیاری از رژیم های ارایه شده در اینجا برای کاهش سریع وزن می باشد و ممکن است نتوانید مدت طولانی آن را ادامه دهید یا حتی امکان دارد این رژیم ها مضر باشد. زیرا این رژیم ها باعث نوسان در وزن فرد می گردد. با پیروی از برنامه دوازده هفته ای کاهش وزن که در اینجا به آن اشاره شده است راه سالم کاهش وزن خود را بیابید.

11نکات مثبت

پیروی از این رژِیم به مدت دو روز در هفته راحت تر از هفت روز در هفته است بعلاوه فرد این شیوه تغذیه را بهتر ادامه می دهد و با موفقیت وزن خود را کم می نماید. رژیم غذایی محدود، به مدت دو روز در هفته منجر به کاهش بیشتر چربی های بدن، کاهش مقاومت در برابر انسولین و موجب کاهش سایر بیماری های مزمن می گردد.

22  نکات منفی

روزهایی که فرد می تواند غذا بخورد به این معنا نیست که باید پرخوری کند. هرچند نیازی نیست درمورد دریافت کالری خیلی سخت گیری شود اما باید غذایی سالم را انتخاب نمود و فرد حتما باید دارای فعالیت بدنی باشد. در این رژیم پرهیز از مصرف غذا منجربه سر گیجه، تحریک پذیری و موجب سر درد می شود و تمرکز فرد از بین می رود این امر هم روی شغل او تاثیر می گذارد و هم روی کارهای روزانه او.سایر اثرات جانبی گزارش شده این رژیم نیز شامل اختلال خواب در شب و خواب آلودگی به هنگام روز، بوی بد دهان و کم آبی است.

BDA_logoنظر BDA

رژیم 5:2 راهی ساده در جهت کاهش کالری دریافتی است. گونه های متعددی از این رژیم وجود دارد که برخی از آن ها از بقیه مضر تر است. بسیاری از مطالعات انجام شده درباره روزه متناوب مطالعاتی هستند که مدت کوتاهی این رژیم را مورد بررسی قرار داده اند و افراد مورد تحقیق در آن مطالعات اغلب محدود هستند یا مطالعات بر روی نمونه های حیوانی انجام پذیرفته است.

اگر قصد پیروی از این رژِیم را دارید برنامه ای را انتخاب نمایید که توسط مرکز تغذیه مانند((رژیم دو روزه)) طراحی شده است، برنامه ای که ثابت شده و براساس مصرف غذا به صورت سالم و متعادل می باشد. توجه داشته باشید برای حفظ سلامت خود باید از نرسیدن مواد مغذی به بدن، ازکم آبی بدن، و پر خوری در روزهایی که رژیم نیستید بپرهیزید. اگر حامله هستید یا دچار اختلال تغذیه یا مبتلا به دیابت هستید هر گز وعده غذایی خود را ترک نکنید و یا به تاخیر نیندازید.

رژیم دوکان

رژیم دوکان


رژیم دوکان

رژیم دوکان، رژیم کربوهیدرات کم و پروﺗﺌﻴﻦ زیاد است. اگر بر طبق قوانین این رژیم پیش روید هیچ محدودیتی در تغذیه چهار مرحله ای این رژیم وجود نخواهد داشت. در طول مرحله یک فرد از یک رژیم شدید پروﺗﺌﻴﻦ بدون چربی پیروی می کند. این مرحله بر اساس لیستی از 72 غذای حاوی پروتیین با چربی اندک است مانند مرغ، بوقلمون، تخم مرغ، ماهی و فرآورده های لبنی فاقد چربی. این رژیم برای مدت متوسط پنج روز و برای کاهش وزن سریع است. در این رژیم به جز مصرف مقدار اندک از سبوس جو دو سر، مصرف کربوهیدرات های دیگر محدودیتی ندارد. بر خلاف رژیم اتکینز، در مرحله یک رژیم دوکان مصرف سبزیجات ممنوع و مصرف چربی ها محدود است. سه مرحله بعد رژیم، کم کم دربردارنده مقادیر میوه و سبزیجات و کربوهیدرات و دست آخر شامل مصرف همه غذاهاست. هدف این رژیم کاهش وزن تا حدود 1 کیلوگرم در هفته و ارتقا برنامه کاهش وزن طولانی مدت است. در مرحله آخر این رژیم هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد این مرحله شامل مصرف پروتئین یک روز در هفته و نیز ورزش منظم است.

11نکات مثبت

با این روش سریع تر وزن خود را کاهش می دهید که موجب ایجاد انگیزه در شما میشود. رژیم فوق رژیمی سخت و رژیم تجویزی است و بسیاری افراد به این نوع رژیم تمایل دارند. پیروی از این رژیم ساده است. در این رژیم نیازی نیست شما مقدار غذا را اندازه گیری کنید و مقدار کالری را محاسبه نمایید. جدا از کاهش مصرف چربی ها و نمک و غذاهای پر کالری، در طول دو هفته اول این رژیم در مورد میزان مصرف غذا هیچ محدودیتی وجود ندارد.

22نکات منفی

در ابتدای این رژیم ممکن است با عوارض جانبی مواجه شوید ،عوارضی مانند بوی بد دهان، خشکی دهان،خستگی، سرگیجه، بی خوابی و احساس تهوع ناشی از قطع مصرف کربوهیدرات ها است. عدم مصرف غلات کامل، میوه جات و سبزیجات در مراحل اولیه این رژیم نیز ممکن است منجربه بروز مشکلاتی شود از جمله یبوست.

BDA_logoنظر BDA

در این نوع رژیم کاهش سریع وزن باعث انگیزه می گردد اما از طرفی کاهش وزن سریع، امری مضر است و نمی توان آن را ادامه داد. رژیم دوکان از لحاظ تغذیه ای رژیمی متعادل نمی باشد چون در این رژیم شما باید مکمل های ویتامین و فیبر بالا به صورت سبوس جو مصرف نمایید. و اگر شما به قوانین این رژیم پایبند نباشید احتمال دارد این رژیم خطر ابتلای شما به بیماری های مزمن را افزایش دهد. در مراحل اولیه این رژیم هیچ تنوعی وجود ندارد در نتیجه ممکن است فرد سریع دلزده شود و رژیم را کنار گذارد.

 رژیم پاﻟﺌﻮ


رژیم پاﻟﺌﻮ


رژیم پاﻟﺌﻮ

رژیم پاﻟﺌﻮ به نام رژیم غار نشینی نیز خوانده می شود ! این رژیم رژیمی است برای کاهش وزن، که در سال 2013 در گوگل مورد بررسی بسیاری افراد قرار گرفت. این رژیم شامل مصرف غذاهایی می باشد که محصول شکار یا صید است مانند گوشت و غذاهای دریایی و دربردارنده غذاهایی است که قابل نگه داری خارج از یخچال می باشد مانند تخم مرغ، مغز ها، دانه ها، میوه ها سبزیجات، گیاهان و ادویه جات

این رژیم بر اساس عادات غذایی اجداد شکارچی ما در دوران پارینه سنگی می باشد عاداتی که در میان اجداد ما پیش از گسترش کشاورزی در حدود 10000 سال قبل وجود داشت. این به آن معناست که مواد غذایی مانند گندم، شکر تصفیه شده، سیب زمینی ، نمک و هر گونه خوراکی فرآوری شده در دستور غذایی این رژیم جایی ندارد. درباره رژیم پاﻟﺌﻮ توافق رسمی وجود ندارد اما به طور معمول این رژیم حاوی کربوهیدرات اندک و پروﺗﺌﻴﻦ زیاد است البته در انواع این رژیم مقدار دریافت گوشت قرمز و کربوهیدرات متفاوت است. طرفداران این رژیم غذایی بیان می دارند رژیم پاﻟﺌﻮ یک برنامه غذایی سالم طولانی مدت است که به شما در جهت کاهش وزن یاری می رساند و خطر ابتلا به بیماری های دیابت، بیماری های قلبی، سرطان و خطر ابتلا به سایر بیماری ها را کاهش می دهد. بسیاری از مطالعات انجام شده درباره رژیم پاﻟﺌﻮ دارای محدودیت است .

برای اثبات اینکه آیا این رژیم همانند آن چه افراد بیان می دارند کارآمد است یا خیر تحقیقات بلند مدتی باید انجام پذیرد . تحقیقی که در سال 2008 انجام شد نشان داد رژیم پاﻟﺌﻮ خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. اما محدودیت های موجود در تحقیق فوق به این معناست که نمی توان به روشنی بیان داشت آیا رژیم پاﻟﺌﻮ نسبت به سایر رژیم های کم کالری اثر بخشی بهتری دارد یا خیر.

11نکات مثبت

رژیم پاﻟﺌﻮ فرد را تشویق به مصرف بیشتر میوه و سبزیجات و مصرف غذاهایی می نماید که کمتر فرآوری شده اند. در این رژیم کاهش مصرف غذاهای پر کالری دریافت کالری را در فرد کاهش می دهد و منجربه کاهش وزن می گردد. این رژیم رژیمی ساده است و نیازی به حساب مقدار کالری نیست. برخی از انواع این رژیم غذایی براساس قانون 80/20 پیش می رود اما اگر شما در 80 درصد مواقع پایبند به این رژیم باشید 99 درصد از مزایای این رژیم را دریافت می نمایید. انعطاف پذیری این رژیم موجب می گردد فرد راحت تر این رژیم را دنبال کند و به موفقیت دست یابد.

22نکات منفی

هیچ پیشینه تاریخی دقیقی درباب رژیم غذایی اجداد ما در عصر سنگ وجود ندارد بنابراین رژیم غذایی پاﻟﺌﻮ به طور عمده بر اساس حدس های قریب به یقین است و ادعاهایی که درباره مفید بودن این رژیم می شود بر پایه مدارک علمی نمی باشد. بسیاری از انواع این رژیم فرد را ترغیب به مصرف مقادیر زیاد گوشت قرمز می کند که این امر بر خلاف توصیه های سلامت موجود در باب مصرف گوشت قرمز است. بسیاری از انواع این رژیم مصرف محصولات لبنی و غلات کامل را ممنوع می نماید محصولاتی که بخشی از یک رژیم متعادل سالم به حساب می آید. این رژیم مصرف گوشت قرمز و غذاهای دریایی یا تخم مرغ را ضروری می داند بنابراین این رژیم برای گیاه خواه خواران رژیم مناسبی نیست!

BDA_logoنظر BDA

بسیاری از انواع این رژیم گروه های اصلی غذاها را نادیده می گیرد بنابراین، این رژیم احتمال ابتلا به سوء تغذیه در فرد را افزایش می دهد مگر اینکه از جانشین مناسب به جای آن غذاها استفاده گردد و مکمل های غذایی مصرف شود. این رژیم دارای جنبه های مثبتی نیز می باشد بنابراین پیروی از نوعی از این رژیم که مصرف گونه های غذایی مانند غلات کامل، محصولات لبنی و حبوبات را حذف نمی نماید گزینه مناسبی است. این رژیم دارای تنوع نمی باشد بنابراین فرد احتمال دارد زود دلزده شود و پیروی از این رژیم را کنار گذارد. اگر شما می خواهید از یک فرد غارنشین پیروی نمایید بهتر است از مقدار فعالیتی که آن فرد داشته پیروی نمایید و نه از رژیم غذایی او !

رژیم آتکینز

رژیم آتکینز


رژیم آتکینز

رژیم اتکینز برنامه کاهش وزن است که شامل مصرف کربوهیدرات اندک و پروﺗﺌﻴﻦ زیاد می باشد. این برنامه با رژیمی که شامل مصرف اندک کربوهیدرات است آغاز می گردد و برای کاهش سریع وزن طراحی شده است. این رژیم بر حسب هدف شما در کاهش وزن حداقل به مدت دو هفته به طول می انجامد. در طول این مرحله فرد از رژیم مصرف پروﺗﺌﻴﻦ، چربی و کربوهیدرات بسیار اندک پیروی می نماید که شامل مصرف غذاهای دریایی، پنیر، مقداری سبزیجات، کره و روغن است. بر خلاف رژیم دوکان در مرحله اول ، رژیم اتکینز مصرف چربی ها و سبزیجات مانند فلفل، خیار و کاهو بدون محدودیت است. در سه مرحله بعد کاهش وزن کم کم صورت می گیرد و فرد به انجام حرکات ورزشی ترغیب می گردد. سپس کربوهیدرات ، میوه و سبزیجات بیشتر وارد رژیم غذایی فرد می شود با این هدف که مشخص گردد چه مقدار مصرف کربوهیدرات مطلوب است تا وزن مناسب فرد حفظ گردد. مرحله یک طوری طراحی شده است که فرد در مدت دو هفته حدود 6 کیلوگرم وزن کم کند که این کاهش وزن در مرحله دو به 1 تا 2 کیلوگرم می رسد.

11نکات مثبت

با پیروی از این رژیم فرد به سرعت وزن خود را کاهش می دهد که این امر بسیار انگیزه بخش است. رژیم فوق همچنین فرد را ترغیب به ترک مصرف کربوهیدرات های فرآوری شده و تشویق به ترک نوشیدنی های الکلی می نماید. این رژیم دربردارنده مصرف گوشت قرمز، کره، خامه، پنیر و مایونز است از این جهت این رژیم جز اندک رژیم های مورد علاقه مردان به حساب می آید.

22نکات منفی

نخستین عوارض جانبی این رژیم بوی بد دهان، خشکی دهان، خستگی،سر گیجه ،بی خوابی ، حالت تهوع و یبوست می باشد که در اثر قطع مصرف کربوهیدرات و فیبر پدید می آید. در این رژیم مصرف زیاد چربی های اشباع شده خطر ابتلا به بیماری قلبی را در فرد افزایش می دهد و همواره درباب مصرف اندک میوه جات و سبزیجات و محصولات لبنی و دریافت پروﺗﺌﻴﻦ زیاد نگرانی هایی وجود دارد چون عوامل فوق در طولانی مدت روی استخوان ها و سلامت کلیه ها تاثیر می گذارد.

BDA_logoنظر BDA

کاهش وزن سریع انگیزه بخش است اما ادامه دار نیست. رژیم اتکینز فاقد تعادل تغذیه ای است. این رژیم به دلیل محدود ساختن مصرف میوه جات و سبزیجات با توصیه هایی که دائما درباره تغذیه سالم به افراد گوش زد می شود در تضاد است. نوع غذا در این رژیم محدود است در نتیجه فرد ممکن است از این رژیم خسته شود و رژیم را رها کند یا به شیوه دستکاری در رژیم روی آورد.

رژیم های برتر

رژیم آلکالین

رژیم آلکالین

رژیم آلکالین

بنابه گزارشات طرفداران این رژیم افرادی مشهور مانند گونیس پالو، جنیفر آنیسون و ویکتوریا بکهام هستند. این رژیم بر این اساس است که رژیم های جدید ما باعث می گردد بدن اسیدهای زیادی تولید نماید. ﺗﺌﻮری که در پشت این رژیم وجود دارد نشان می دهد اسیدهای اضافی در بدن به چربی تبدیل می گردد و منجربه اضافه وزن می شود. همچنین سطح بالای اسید باعث بروز بیماری هایی می شود، بیماری هایی نظیر التهاب مفاصل، تحلیل استخوان، خستگی، و ناراحتی های کلیه و کبد. این رژیم مصرف غذاهایی را که منجربه تولید اسید می گردد کاهش می دهد غذاهایی مانند گوشت قرمز، گندم و سایر غلات، شکر تصویه شده ،محصولات لبنی، کاﻓﺌﻴﻦ، نوشیدنی های الکلی و غذاهای فرآوری شده.

در این نوع رژیم مصرف «غذاهای الکالینز» توصیه می گردد یعنی غذا هایی که سطح اسیدی بدن را کاهش می دهد مانند میوه جات و سبزیجات. تصور بر این است که رژیم آلکالینز باعث می گردد سطح اسیدی بدن در حد نرمال باقی بماند. گونه های متفاوتی از رژیم آلکالینز وجود دارد. برخی از طرفداران این رژیم «قانون20/80» را دنبال می کنند که شامل رژیمی است براساس 80 درصد مصرف میوه و سبزیجات و 20 درصد مصرف غلات و پروﺗﺌﻴﻦ. در اصل این رژیم را برای جلوگیری از سنگ کلیه و عفونت های ادراری توصیه می نمودند . با استفاده از این رژیم سطح اسیدی در ادرار تنظیم می شود اما مدارک اندکی درباره مزایای این رژیم در جهت حفظ سلامتی فرد وجود دارد. کاهش وزن که در میان طرفداران این رژیم مشاهده می گردد به این علت است که آنان میوه و سبزیجات بسیار و شکر، نوشیدنی های الکلی و غذاهای فرآوری شده اندکی مصرف می نمایند. این امر بر اساس توصیه ای است که درباره کاهش وزن سالم و استاندارد مطرح می گردد.

11نکات مثبت

این رژیم دربردارنده توصیه تغذیه سالم است مانند کاهش مصرف گوشت قرمز، پرهیز از مصرف شکر، الکل و غذاهای فرآوری شده و مصرف بیشتر میوه جات و سبزیجات، مغزها، دانه ها و حبوبات. فرد مصرف غذاهایی را که به طور معمول مصرف می نماید کاهش می دهد و این غذاها را با غذاهایی سالم تر جایگزین می نماید که این امر باعث دریافت کالری کمتر نیز می گردد.

22نکات منفی

چه رژیم داشته باشید چه رژیم نداشته باشید بدن شما سطح اسیدی خود را تنظیم می نماید. هنگامی که مصرف محصولات لبنی مانند شیر، پنیر و ماست را کاهش می دهید باید از مکمل های کلسیم استفاده نمایید چون کاهش مصرف گروه های غذایی کار عاقلانه ای نیست. در این رژیم دنبال نمودن دستور غذاهایی که فرد مجاز به مصرف آن می باشد و غذاهایی که مجاز به مصرف آن نیست خیلی وقت گیر است به خصوص در اوایل رژیم.

BDA_logoنظر BDA

ﺗﺌﻮری این رژیم نشان می دهد غذایی هایی خاص به حفظ تعادل پ هاش (سطح اسیدی) بدن یاری می رساند که این امر سلامت عمومی فرد را بهبود می بخشد. اما توجه داشته باشید چه فرد رژیم باشد چه رژیم نباشد بدن او تعادل پ هاش خود را حفظ می نماید. این رژیم اثبات نشده است و نباید از برخی انواع آن که مصرف گروه های غذایی را ممنوع می کند پیروی نمود. گونه های متعادل این رژیم متنوع است و انواع گروه های غذایی را در بر می گیرد. اگر تصمیم دارید رژیم آلکالینز را دنبال کنید برنامه غذایی متعادلی را انتخاب نمایید و آن رژیم و برنامه غذایی آن را دنبال کنید و از مصرف مکمل ها و سایر مواد مربوط به رژیم پرهیز نمایید.

رژیم های برتر

ادامه دارد …

منبع : انجمن رژیم انگلستان

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)