دیابت دارید ؟ به زندگی فعال خود ادامه دهید…بخش اول

دیابت دارید ؟ به زندگی فعال خود ادامه دهید…بخش اول

افراد مبتلا به دیابت با رعایت نکات بسیار ساده ای می توانند به زندگی عادی خود ادامه دهند. با پزشک آشنا همراه باشید تا به شما بیاموزیم چگونه در کمتر از ده دقیقه دیابت خود را کنترل کنید.

کفش و ارتباط آن با دیابت

کفش و ارتباط آن با دیابت

۱-کفش های خود را دم در بگذارید.

کفش ها و جوراب های خود را دم در بگذارید تا پا برهنه بیرون نروید. دم پایی رو فرشی تان را نیز دم دست بگذارید تا فراموش نکنید که داخل خانه بپوشید٬ در این صورت از بروز صدمه به پا جلوگیری می شود.

یکی از راه های سریع و ساده ای است که از بروز عوارض دیابت جلوگیری می کند.

بررسی بدن پس از استحمام

بررسی بدن پس از استحمام

۲- بدن خود را به صورت اجمالی بررسی کنید.

بعد از استحمام هنگام خشک نمودن بدن ، بدن خود را از نوک سر تا نوک پا مورد بررسی قرار دهید. ببنید آیا نقطه ای از بدن شما خشکه زده، قرمز یا زخم شده است یا خیر، به خصوص مکان هایی که ممکن است دچار عفونت شود. جاهایی از بدن که رطوبت در آن جا باقی می ماند و باکتری ها در آن جا تجمع می کنند را نیز از قلم نیندازید. زیر بغل ٬ سینه ها و بین انگشتان پا را نیز مورد بررسی قرار دهید. بیشتر به پاهای خود توجه کنید. از آینه برای مشاهده همه جای بدن استفاده کنید.

بسته کوچک مواد قندی همراه داشته باشید

بسته کوچک مواد قندی همراه داشته باشید

۳- بسته های غذایی کوچکی را برای مواقع اضطراری آماده نمایید.

مقداری قرص گلوکز ٬ ژل های گلوکز یا پنج یا شش تکه آبنبات داخل بسته مورد نظر بگذارید. و همراه خود داشته باشید برای مواقعی که حمله های هایپوکلیسمیا یا کاهش قند خون به شما دست دهد. (هنگامی که قند خون به زیر 70 میلی گرم بر دسی لیتر می رسد به این واکنش هایپوگلیسمیا می گویند که طی آن فرد حس سر گیجه، گرسنگی می کند یا دچار لرزش می شود.) رد نمودن وعده های غذایی، مصرف زیادی داروهای دیابت و انجام حرکات ورزشی سنگین باعث تشدید این واکنش می شود.

آزمایش

آزمایش

۴- آزمایش سریعی هر روز انجام دهید.

دستگاه سنجش قند خون را روی پا تختی بگذارید تا فراموش نکنید که هنگام صبح قبل از انجام هر کاری باید قند خون خود را تست کنید. بر اساس نوع درمان، پزشک توصیه می نماید چه زمانی باید قند خون تست شود. در بسیاری از افراد میزان قند خون پیش از صرف غذا باید چیزی بین 70 تا 130 میلی گرم بر دسی لیتر باشد و یک یا دو ساعت پس از صرف غذا قند خون فرد باید کمتر از 180 میلی گرم بر دسی لیتر شود.

کیف ورزشی خود را برچسب بزنید

کیف ورزشی خود را برچسب بزنید

۵- بر روی ساک ورزشی خود بر چسبی بزنید.

آیا پزشک به شما توصیه نموده است که قند خون خود را اندازه بگیرید؟ این را جایی یادداشت کنید تا فراموشتان نشود. اگر قبل و بعد از ورزش قند خون خود را آزمایش کنید متوجه می شوید ورزش چگونه سطح قند خون شما را تحت تاثیر قرار می دهد و همچنین می توانید از بروز کاهش سطح قند خون در خود جلوگیری کنید.

اندازه گیری قند خون

اندازه گیری قند خون

۶- انسولین را همراستا با نوع زندگی تان قرار دهید.

اگر  برنامه غذایی مشخصی ندارید با پزشک خود درباره مصرف انسولین با اثر سریع و درباره پمپ های حاوی انسولین صحبت نمایید که به راحتی وارد برنامه درمانی حال حاضر شما می شود. می توان از انسولین های با اثر بخشی سریع قبل از غذا استفاده کرد یا همچنین از پمپ های انسولین پیش از غذا یا قبل از ورزش و به طور کلی قبل از از هر گونه تغییر در فعالیت روزانه خود مصرف نمود. معمولا این نوع انسولین پس از 30 دقیقه روی میزان قند خون تاثیر می گذارد.

ادامه دارد…

تحریریه پزشک آشنا برگرفته از WebMD

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)