دستگاه تنظیم ضربان قلب

دستگاه تنظیم ضربان قلب

افرادی که در بدن خود دستگاه ضربان ساز قلب دارند باید به نکات زیر توجه کنند

دستگاه تنظیم ضربان قلب دستگاهی است که به منظور تنظیم ضربان غیر طبیعی قلب با عمل جراحی در سینه فرد بیمار قرار داده می شود. ضربان ساز ها اغلب برای درمان ناراحتی های قلبی مانند آریتمی1 که در آن قلب با سرعتی غیر طبیعی می تپد (یا خیلی آهسته یا خیلی تند) به کار می رود.

این وسیله ضربان الترونیکی ایجاد می نماید که ضربان قلب را تنظیم و در نتیجه خونی که در سراسر بدن بیمار گردش می کند تنظیم می شود. ضربان ساز ها را می توان به صورت موقت یا دایمی کار گذاشت. ضربان سازهای جدیدی هم وجود دارند که اطلاعاتی را درباره علایم حیاتی بیمار نشان می دهند. ضربان سازها دارای خاصیت مغناطیسی هستند و برخی از نمونه های ضربان ساز با بدنه فلزی ساخته شده اند. افرادی که در بدن آنان ضربان ساز کار گذاشته شده است باید به هنگام سفر از دستورالعمل ویژه بیماری های پنهان پیروی نمایند. در بخش بعدی درباره چگونگی سفر افراد که در بدن آنان دستگاه ضربان ساز کار گذاشته شده است صحبت می شود.

نکات:

  • از پزشک خود جویا شوید که آیا ضربان سازی که در بدن شما قرار دارد فلزی است یا خیر. برخی از نمونه های ضربان ساز فلزی نیستند و در سفرهای هوایی که مسافران باید از مناطق امنیتی فرودگاه عبور کنند برای افراد با ضربان ساز غیرفلزی مشکلی پیش نمی آید.


  • از پزشک خود بخواهید تا برگه ای رسمی را در اختیار شما گذارد که بیان می دارد در بدن شما دستگاه ضربان ساز کار گذاشته شده است. چنین برگه هایی رسمی هستند و معمولا توسط پزشک معالج یا سازنده دستگاه ضربان ساز صادر می گردد.در این برگه ها به مقامات در بخش امنیتی درباره فلزی که در داخل بدن فرد کار گذاشته شده است هشدار داده می شود.


  • قبل از تصمیم به سفر و بعد از کار گذاردن ضربان ساز در بدن خود باید مدتی مناسب صبر کنید. بعد از کار گذاردن ضربان ساز بسته به سن تان، شما باید بین 6 ماه تا یک سال از سفر بپرهیزید. این مورد حتی در باب سفر طولانی با اتومبیل نیز صدق می کند. درباره زمان مناسب برای سفر با پزشک خود مشورت کنید.


  • قبل از سفر با پزشک خود مشورت نمایید. از پزشک خود درباره فعالیت هایی که از انجام آن باید بپرهیزید جویا شوید. همچنین از پزشک خود درباره خراب شدن دستگاه ضربان ساز در حالی که به بیمارستان دسترسی ندارید اطلاعاتی کسب کنید .


  • به هنگام رزرو بلیط به عنوان فرد دارای بیماری بلیط را رزور نمایید. این کار عاقلانه ای به حساب می آید چه به هنگام سفرهای هوایی یا زمینی یا دریایی. در این صورت شرکت های مسافرتی بدین نکته توجه می نمایند که شما دارای ناراحتی پزشکی هستید. شما همچنین می توانید قید کنید که به صندلی چرخ دار نیاز دارید.


  • اگر در بدن شما دستگاه ضربان ساز کار گذاشته شده است از قبل ماموران امنیتی فرودگاه را در جریان بگذارید و برگه ای را که توسط پزشک صادر شده است به آنان نشان دهید. در این صورت شما را بخش دیگری منتقل می کنند در آنجا از ابزاری حساس به فلز استفاده می نمایند تا اطمینان حاصل کنند که فقط قسمت بالای قلب شما باعث روشن شدن آلارم دستگاه می گردد.


 

  • گزارشاتی شده است مبنی بر اینکه دربازه های فلزیاب فرودگاه ممکن است روی ضربان سازها یا کاردیوورتر_دفیبریلاتور تاثیرمی گذارد به همین دلیل استفاده از وسیله تشخیص فلز مناسب تر است. شواهدی دال بر اینکه محیط پرواز و هواپیما روی ضربان سازها تاثیر منفی می گذارد در دست نیست.
  • اگر پزشک شما بیان داشت که هر گونه وسیله تشخیص فلز یا دربازه های تشخیص فلز ممکن است روی ضربان ساز شما تاثیر منفی گذارد شما می توانید بعد از نشان دادن برگه حاوی اطلاعات درباره ضربان ساز داخل بدن شما از ماموران امنیتی سفر بخواهید که شما را به صورت دستی بازرسی بدنی کنند.

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)