درمان چاقی موضعی| کرایولیپولیز

درمان چاقی موضعی| کرایولیپولیز

کرایولیپولیز چیست؟

«کرایولیپولیز» یک پیشرفت فوق‌العاده و غیرمنتظره در درمان چاقی‌های موضعی است که تأیید FDA را دارد. این روش غیرتهاجمی به طور مؤثری سلول‌های چربی را در منطقه‌ی تحت درمان حذف می‌کند و نتایج برجسته و قابل توجهی را از کاهش بافت و سلول‌های چربی منطقه‌ی‌ مورد نظر نشان می‌دهد. آن‌چه کرایولیپولیز را از روش‌های دیگر درمان متمایز می‌کند، استفاده از تکنولوژی سرما برای کاهش سایز چربی، حذف سلول‌های چربی، تعداد جلسات کم، برگشت‌ناپذیری و غیرتهاجمی بودن آن است.

در درمان با این روش، یک اپلیکاتور غیرتهاجمی سرمای کنترل شده را به طور کاملاً دقیق، به مناطق هدف درمان می‌رساند و سلول‌های چربی را در آن منطقه حذف می‌کند. هنگامی‌که سلول‌های چربی در موضع سرما قرار می‌گیرند، سرما آغازگر فرآیند طبیعی حذف سلول‌های چربی می‌شود و ضخامت لایه چربی منطقه درمان را کاهش می‌دهد و نتیجه کاهش برآمدگی و حجم چربی‌های قابل مشاهده در تمام بیماران است. می‌توان گفت کرایولیپولیز فرآیند حذف سلول‌های چربی بدون صدمه به پوست و سایر بافت‌های بدن است.

«کرایولیپولیز» یک پیشرفت فوق‌العاده و غیرمنتظره

«کرایولیپولیز» یک پیشرفت فوق‌العاده و غیرمنتظره

* مکانیسم کرایولیپولیز (Cool sculpting) چیست؟

سلول‌های چربی سرما دیده دستخوش پدیده‌ی «آپیتوزیس» می‌شوند (در مرحله‌ی آپیتوزیس فشردگی کروماتین در حد مرحله دو است). در واقع آپیتوزیس، مرگ برنامه‌ریزی شده سلول‌های چربی است که ضخامت لایه‌ی چربی به طور مؤثری کاهش می‌یابد.

 

* زمان لازم برای مشاهده نتیجه چقدر است؟

از روز اتمام کرایو معمولاً ناحیه‌ی درمان جمع و کاهش سایز شروع می‌شود. از نظر اندازه‌گیری، معمولاً از سه هفته بعد از انجام کرایو تا سه ماه بعد پیوسته کاهش سایز را خواهیم داشت.

 

* برای کرایولیپولیز چقدر زمان لازم است؟

برای هر ناحیه 50 دقیقه طول می‌کشد، به طور مثال برای شکم بسته به میزان چربی از 100 تا 200 دقیقه زمان لازم است و برای سایر نواحی نیز معمولاً به دو ساعت زمان نیاز است.

 

*آیا نیاز به بستری شدن یا استراحت در منزل وجود دارد؟

خیر، این کار کاملاً سرپایی است و فرد می‌تواند به کار و زندگی خود برگردد.

 

* برای سلول‌های چربی مرده چه اتفاقی می‌افتد؟ بدن چه فرآیندی روی آن‌ها انجام می‌دهد؟

سلول‌های چربی مرده شکسته و به وسیله‌ی سلول‌های ایمنی بدن حذف می‌شوند. چربی‌هایی که از سلول‌های چربی مرده آزاد می‌شوند، به وسیله‌ی کبد پردازش و دفع می‌شوند.

 

* ایمنی و راحتی کرایولیپولیز چگونه است؟

کرایولیپولیز ایمن و برای اکثر بیماران راحت است. بیماران به حد کافی راحت هستند که می‌توانند کار کنند، موسیقی گوش بدهند یا ورزش کنند. ممکن است منطقه‌ی تحت درمان قرمز شود. حتی ممکن است قرمزی چند دقیقه یا چند ساعت طول بکشد.

 

چاقی ؛عامل بروز بسیاری از بیماری ها

چاقی ؛عامل بروز بسیاری از بیماری ها

* آیا از این روش در سایر کشورها هم استفاده می‌شود؟

بله. در کشورهایی چون ایالات متحده آمریکا، کانادا، اروپا و آسیا و اقیانوسیه از آن استفاده می‌شود، به طوری که بیشتر از 140 هزار نفر در دنیا تحت درمان با کرایولیپولیز قرار گرفته‌اند و روزبه‌روز نیز بر تعداد آن افزوده می‌شود.

 

* آیا بعد از حذف چربی پوست دچار افتادگی و شلی می‌شود؟

خیر. در این روش برخلاف سایر روش‌ها، شل شدن پوست و افتادگی آن را نداریم حتی در برخی موارد پوست‌های شل را تا حدودی جمع می‌کند.

 

* مزایای کرایولیپولیز چیست؟

– راحتی

– غیرتهاجمی بودن. در کرایولیپولیز از هیچ نوع روش جراحی استفاده نمی‌شود، در حالی‌که نتایج درمان مشابه است، ضمناً عوارض جراحی و از کار افتادگی آن را ندارد.

– تعداد جلسات کم (یک یا حداکثر دو جلسه). در بیماران با وقت کم و کسانی که زمان لازم را برای مراجعه مکرر به پزشک ندارند، بهترین انتخاب است.

– به بستری شدن و از کار افتادگی نیازی نیست.

– برگشت‌ناپذیری (به دلیل از بین رفتن سلول‌های چربی). تنها روش درمان غیرجراحی است که به دلیل حذف سلول‌های چربی برگشت‌پذیر نیست.

– ایمن برای تمام پوست‌ها

– پایداری و دوام نتایج درمان، به دلیل حذف سلول‌های چربی. در سایر روش‌ها چاقی بعد از مدتی برگشت می‌کند ولی در این روش به دلیل از بین رفتن سلول‌های چربی عملاً در ناحیه درمان برگشت ندارد.

– کاهش سایز منطقه مورد نظر به طور دقیق. برخلاف سایر روش‌ها و رژیم درمانی شما می‌توانید چربی‌های منطقه‌ی مورد نظر را به طور کامل از بین ببرید.

– عدم نیاز به رژیم درمانی و مکمل غذایی. در بیشتر روش‌های غیرتهاجمی برای تأثیر بهتر و جلوگیری از بازگشت، به رعایت رژیم غذایی نیاز است. ولی کرایولیپولیز نیازی به رعایت رژیم غذایی ندارد.

لاغری موضعی

لاغری موضعی

* هزینه درمان با آن چقدر است؟

در کشورهای مختلف حدود 3000 دلار برای هر عضو است که البته بسته به کشور و طرح درمانی پزشکان متغیر است. در ایران هزینه خیلی پایین است و در مقایسه با سایر روش‌های تهاجمی و غیرتهاجمی خیلی ارزان‌تر است، با این توصیف که عوارض روش‌های دیگر را هم ندارد.

 منبع

منبع:مجله هفت روز زندگی-دکتر فهیمه درفشی-


دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar