بیماری ای ال اس را بشناسیم

بیماری ای ال اس را بشناسیم

یک بیماری ناشناخته

شاید شما هم تاکنون نام بیماری «ای.ال.اس» را نشنیده باشید و با دیدن نام ساده و مختصر آن فکر کنید به همان اندازه ساده و کم اهمیت است اما باید بدانید این بیماری جدی‌تر از این حرف‌هاست.

ای.ال.اس ؛بیماری بدخیم سلسله اعصاب

بیماری ای.ال.اس ؛بیماری بدخیم سلسله اعصاب

* «ای.ال.اس» چیست؟

بیماری ای.ال.اس “Amyotrotro fische Lateraal Sclerose” یک بیماری بدخیم در سلسله اعصاب رابط مغز و ماهیچه‌ها است که به تدریج سلول‌های این عصب‌ها را از کار می‌اندازد؛ در نتیجه اعصاب، علایم مغزی را نمی‌توانند به ماهیچه‌ها برسانند. بدین ترتیب ماهیچه‌ها که ایجادکننده‌ی حرکت در بدن هستند، به تدریج لاغرتر و کم قدرت‌تر می‌شوند و سرانجام به کلی از بین می‌روند.

در تصویر زیر تفاوت سلسله اعصاب و ماهیچه‌ی سالم و سلسله اعصاب و ماهیچه‌ی آسیب دیده در اثر بیماری ای.ال.اس را مشاهده می‌کنید:

– اعصاب و ماهیچه‌ی سالم

– اعصاب و ماهیچه‌ی آسیب دیده

 

اعصاب و ماهیچه های سالم و آسیب دیده

اعصاب و ماهیچه های سالم و آسیب دیده

* علایم بیماری

علایم این بیماری، ضعیف شدن ماهیچه‌ها و خستگی مفرط است. این بیماری می‌تواند از دست، پا یا ماهیچه‌هایی که برای حرف زدن و بلعیدن به کار می‌روند، شروع شود؛ مثلا بیمار متوجه می‌شود مرتب پایش پیچ می‌خورد، غذا و نوشیدنی به گلویش می‌پرد یا در بستن دکمه‌های لباس یا باز و بسته کردن شیر آب مشکل دارد. ALS یک بیماری «پروگراسیو» است. بدین معنی که بیماری به طور مرتب پیشرفت کرده و جسم عقب‌تر می‌رود.

* پیش روی بیماری

«ای. ال.اس» مسری و همراه با درد نیست و به هوشیاری بیمار آسیب نمی‌رساند، هم‌چنین حواس پنج‌گانه؛ چشایی، بینایی، بویایی، شنوایی و پساوایی (لامسه) و همین‌طور سیستم گوارشی، جذب و دفع غذا، روده‌ها و مثانه از دسترس بیماری دور هستند. به تدریج ماهیچه‌های بیشتری – به استثنای ماهیچه‌های قلب – در بدن بیمار آسیب می‌بینند. سرعت پیشرفت بیماری بسته به اشخاص متفاوت است اما متوسط طول عمر این بیماران بین سه تا پنج سال پیش بینی می‌شود. افرادی هم هستند که بیش از ده سال با این بیماری زندگی کرده‌اند. نمونه‌ی آن پرفسور «استفان هاوکینز» 69 ساله دانشمند و استاد فیزیک است که از 22 سالگی دچار بیماری ای.ال.اس شده و اکنون 47 سال است که با وجود داشتن این بیماری به زندگی پربارش ادامه داده است.

 

* دلیل بیماری

دلیل قطعی این بیماری هنوز مشخص نشده است. این بیماری در هر سنی برای یک انسان بالغ می‌تواند پیش بیاید اما بیشتر انسان‌ها در سنین 40 تا 60 سالگی دچار آن می‌شوند. طبق آمار پزشکی، مردها بیش از زنان در معرض این بیماری هستند. در صد کمی از ابتلا به «ای. ال. اس» ناشی از ارثی بودن این بیماری است. به هر حال، جنبه‌ی موروثی بودن آن بسیار نادر است.

درمان ای.ال.اس

درمان ای.ال.اس

* معالجه و مداوا

متاسفانه تاکنون راه علاجی برای «ای.ال.اس» کشف نشده است، هم چنین در حال حاضر هیچ دارویی برای متوقف کردن یا معالجه‌ی این بیماری وجود ندارد. تنها دارویی که کمی پروسه‌ی بیماری را به تاخیر می‌اندازد، قرص ریلوزوله (ریلوتک) است؛ این دارو تا حدودی (به طور متوسط سه ماه) سرعت بیماری را کاهش می‌دهد.

* پژوهش‌های عملی

در حال حاضر تحقیق‌های عملی زیادی در مورد این بیماری در سراسر جهان صورت می‌گیرد. مراکز پزشکی در کشورهای اروپایی، آمریکا و … با همکاری یکدیگر به دنبال پیدا کردن ریشه‌ی قطعی این بیماری، عوامل ژنتیکی، ارثی و کشف دارو و معالجه‌ی این بیماری هستند.

منبع:مجله هفت روز زندگی

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar