بهبود تغذیه خانم های باردار و شیرده

بهبود تغذیه خانم های باردار و شیرده

نکات تغذیه ای در دوران بارداری:

شما به 300 کالری اضافی در روز در برنامه غذایی خود نیازمند هستید تا از دوران بارداری سالم برخوردار باشید  و منبع غذایی غنی را برای نوزاد خود فراهم آورید.در دوران حاملگی افزایش وزن امری طبیعی به حساب می آید . مراقبت از کودک بعد از تولد در کاهش وزن مادر بسیار موثر است.

مصرف مواد غذایی زیر  برای داشتن دوران بارداری سالم ضروریست:

بهبود تغذیه خانم های باردار وشیرده (7)

مصرف چربی و پروتئین

  • چربیها و پروتئین ها برای مغز و سیستم عصبی نوزاد در حال رشد از اهمیت خاصی برخوردار است. برای کنترل وزن خود در این دوران سعی کنید از از منابع  پروتئینی بدون چربی و از چربی های سالم استفاده نمایید.
نبایدهای دوران بارداری (1)

الکل ننوشید

  • از مصرف الکل در دوران بارداری بپرهیزید. حتی یک قطره الکل هم برای نوزاد مفید نیست.
بهبود تغذیه خانم های باردار و شیرده(۸)

کمتر قهوه و کافئین بخورید

 

  • مصرف کافئین را کاهش دهید. مصرف کافئین خطر سقط جنین را افزایش می دهد و در جذب آهن اختلال ایجاد می نماید. خودتان را محدود نمایید و بیشتر از یک بار در روز از نوشیدنی های حاوی کافئین استفاده نکنید.
بهبود تغذیه خانم های باردار وشیرده (3)

وعده های سبک غذایی

  • بیشتر ازوعده های غذایی معمولی استفاده کنید تا وعده های غذایی سنگین . استفاده از وعده های غذایی سبک و معمولی مانع از بروز حالت تهوع و سوزش سر دل می گردد.
بهبود تغذیه خانم های باردار و شیرده(۱۰)

مواد ممنوعه در دوران بارداری

  • به غذاهایی که برای خانم های باردار خطرناک هستند توجه کنید این غذاها شامل  پنیر نرم، sushi، سوسیس و کالباس گوشت، جوانه های خام و تن های ماهی که ممکن است حاوی مقادیر زیادی جیوه باشد.

 

 

بهبود تغذیه خانم های باردار وشیرده(۹)

دوره شیردهی

مصرف مواد غذایی زیر در دوران شیردهی توصیه می شود:

بهبود تغذیه دوران بارداری(۱۱)

غذاهای مفید

  • مصرف کالری را کمی افزایش دهید تا بدن شما منبع ثابت شیر را فراهم آورد.بیشتر از پروتئین های بدون چربی استفاده کرده و کلسیم مصرف کنیدکه در دوران شیردهی بسیار ضروری است.
بهبود تغذیه خانم های باردار(۱۲)

مکمل های غذایی

  • از مکمل های ویتامین که پیش از تولد  باید مصرف شود استفاده نمایید این مکمل ها در دوران شیر دهی نیز مفید هستند مگر اینکه پزشک  ِ شما را از مصرف آن منع کند.
بهبود تغذیه خانم های باردار وشیرده (6)

سیگار ممنوع !

  • از مصرف الکل، کافئین و نیکوتین بپرهیزید. همان طور که در بخش قبل درباب دوران بارداری بدان اشاره شد در دوران شیردهی نیز از نوشیدن الکل و استعمال سیگار بپرهیزید و مصرف کافئین  را کاهش دهید.
بهبود تغذیه خانم های باردار وشیرده (2)

به واکنش های آلرژیک کودک توجه کنید

  • اگر کودک شما واکنش های آلرژیک از خود بروز داد احتمالا باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید. آلرژن های غذایی شامل شیر گاو، تخم مرغ، گندم، ماهی و مرکبات می باشد. در مورد آلرژی به شیر گاو می توانید نیازهای خود به کلسیم را با مصرف غذاهای پر کلسیم دیگر مانند کلم ، کلم بروکلی و ماهی ساردین تامین کنید.

 

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar