بهار را صدا بزن

بهار را صدا بزن

تغییرات خلقی معمولا در اواخر پاییز شروع می‌شود و در نهایت در اوایل بهار برمی‌گردند اما عده‌ای دیگر عکس‌العمل‌شان عکس این قضیه است. به این گونه اختلال‌ها، اختلال‌های فصلیSAD می‌گویند؛ حالتی که هر سال در یک زمان مشخص در فرد بروز می‌کند. برای یافتن علت و هم‌چنین تعدیل حالت با آقای «کیوان آشتیانی» فوق لیسانس روانشناسی به گفت‌وگو نشستیم.

*تغییرات خلقی در فصول مختلف بر چه اساسی است ؟

علت دقیق این اختلال کاملا مشخص نیست اما تاثیر عرض جغرافیایی براین اختلال حاکی از این است که این مشکل به‌ واسطه‌ی تغییرهای قابلیت دردسترس بودن نور خورشید ایجاد می‌شود. از آن‌جا که نور خورشید در فصل‌های مختلف می‌تواند روی فعالیت جانداران تاثیرهای متفاوتی داشته باشد (مانند خواب زمستانی یا دوره‌های باروری) افسردگی فصلی هم ممکن است ناشی از تغییرهای طول روز و شدت نور باشد.

 

*معمولا در کدام فصل این تغییر بیشتر است؟

برخی افراد در ماه‌های آبان و آذر دچار افت خلق و کاهش انرژی می‌شوند و در ماه‌های فروردین و اردیبهشت به حالت عادی برمی‌گردند اما برخی کاملا عکس این قضیه‌اند؛ یعنی در فصل بهار دچار نوعی افسردگی می‌شوند اما افسردگی در فصل پاییز و زمستان مربوط به ترشح هورمون ملاتونین از غده‌ی پینه آل در مغز است که هورمون وابسته به خواب نیز نام دارد و در تاریکی و هنگام خواب شبانه بیشترین میزان ترشح را دارد، بنابراین در پاییز و زمستان که طول شب بلند می‌شود، میزان ترشح این هورمون در بدن افزایش می‌یابد و در فرد علایم افسردگی را ایجاد می‌کند. کسانی که از این اختلال رنج می‌برند، بسیاری از علایم شایع افسردگی را دارند.

 

*برای شادتر زندگی کردن به خصوص در این زمان چه باید کرد؟

انجام فعالیت‌های ورزشی به ویژه پیاده‌روی در هوای آزاد و روشنایی روز، زودتر از خواب بلند شدن و به پیاده‌روی رفتن در صبح یا هنگامی که هوا ابری است، داشتن یک رژیم غذایی مناسب که به اندازه‌ی کافی ویتامین‌ها و مواد معدنی داشته باشد. کمبود آهن، امگا ۳ و اسیدفولیک تاثیر مستقیمی با بروز علایم افسردگی دارد، پس باید بیشتر از گذشته به رژیم غذایی‌شان اهمیت بدهند و تا می‌توانند از سبزیجات و میوه استفاده کنند.

خواب‌آلودگی و خمیازه‌های فصل بهار طبیعی است.

خواب‌آلودگی و خمیازه‌های فصل بهار طبیعی است.

*آیا افسردگی با شروع بهار باز می‌گردد؟

معمولا افسردگی در فصل بهار افزایش می‌یابد اما علت این‌که افراد فکر می‌کنند در بهار دستخوش تغییرهای خلقی شده‌اند، خواب‌آلودگی و اختلال خواب است. خواب‌آلودگی و خمیازه‌های فصل بهار طبیعی است و رطوبت و ذرات موجود در هوا موجب خواب‌آلودگی و آلرژی در افراد می‌شود.

*این تغییر رفتارهای فصلی در زنان بیشتر است یا آقایان؟

این تغییرها معمولا در زنان بیشتر از مردان است. چرا که خانم‌ها بیشتر از مردان مشغول اموری چون خانه تکانی، خرید برای عید و نو شدن می‌شوند و انگیزه‌ی بیشتری می‌توانند داشته باشند.

*آیا تغییر فصل به روحیه‌ی افراد بستگی دارد؟

روحیه‌ی افراد در این رابطه ملاک نیست و این تغییرات، هورمونی و فیزیولوژیکی است.

*در فصل نو چطور می‌توان نگاهی نو داشت؟

برای داشتن نگاه نو به زندگی چند راهکار ساده پیشنهاد می‌کنم که با اهتمام ورزیدن به این امور، تاثیر مثبت آن‌ها را خواهید دید.

 

تغییر رفتارهای فصلی در زنان بیشتر است.

تغییر رفتارهای فصلی در زنان بیشتر است.

1. سپاس‌گزار باشید؛ انسان‌ها با سپاس‌گزاری از دیگران می‌توانند به محیط اطراف و انسان‌های دیگر احساس خوبی داشته باشند؛ بدین منظور در چشمان مخاطب خود نگاه کنید و به او بگویید متشکرم، سپس همه‌ی رویدادها و کارهای مثبت خود را روزانه در یک دفتر یادداشت کنید.

2. از دیگران تعریف کنید؛ با یافتن و کشف موقعیت‌های مختلف برای تعریف کردن از دیگران به مغز خود یاد می‌دهید خوبی‌های اطرافیان را ببینید و همین انرژی مثبت به ذهن و قلب شما نیز وارد می‌شود.

3. روزانه ده دقیقه تمرکز کنید؛ اگر دوست دارید قدرت تمرکز و دقت خود را افزایش دید، هر روز ده دقیقه در اتاقی ساکت روی زمین بنشینید، چشمان خود را باز نگه دارید و روی سوژه‌ی خاصی هم‌چون لامپ رو به رو یا یک تابلوی نقاشی تمرکز کنید. سعی کنید همه‌ی تمرکزتان روی همان سوژه‌ باشد و آن را نگاه کنید. اگر ذهن‌تان به هر دلیلی از موضوع پرت شد، دوباره با نگاه عمیق به سوژه حواس خود را به آن برگردانید. این تمرین را هر روز ده دقیقه انجام دهید.

4. محرک‌های احساسی را شناسایی کنید؛ اگر دوست ندارید بر اساس هیجان‌ها و احساس‌های خود، واکنش نشان دهید و تمایل دارید متعادل و منطقی برخورد کنید، باید برای خود فهرستی از رویدادهای خاص را یاداشت کنید که باعث تحریک احساسات شما شده‌اند، سپس چند نفس عمیق بکشید و در حالی که آرام هستید، حدود پانزده دقیقه به واکنش‌های خاص خود در رابطه با آن موضوع فکر کند.

 منبع

منبع:مجله هفت روز زندگی

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar