با آلرژی های فصلی چه کنیم؟

با آلرژی های فصلی چه کنیم؟

مادر به دادم برس!

آلرژی‌های فصلی یکی از معضلاتی است که ممکن است گریبانگیر کوچک و بزرگ و پیر و جوان شود. این‌که چطور باید از آلرژی پیشگیری یا آن را درمان کرد، یکی از مسائلی است که ذهن والدین بخصوص مادران را به خود مشغول می‌کند. به سراغ دکتر شراره اناری رفتیم تا درباره‌ی آلرژی‌های کودکان از ایشان بپرسیم.

* آلرژی‌های فصلی در کودکان شامل چه مواردی است؟

بیماری‌های آلرژیک ممکن است فقط پوست یا بینی، چشم‌ها، دستگاه تنفسی و یا سیستم گوارشی را به تنهایی یا با هم درگیر کنند. تماس محیطی با عامل آلرژی‌زا باعث ایجاد و بروز علایم می‌شود. فصل بهار فصل بروز آلرژی‌هاست که از شایع‌ترین آن‌ها می‌توان رینیت آلرژیک و آلرژی‌های چشمی را نام برد.

* علایم تشخیص آلرژی فصلی چیست؟

رینیت آلرژیک بسته به نوع آلرژن و تماس کودک با آن می‌تواند دائمی، فصلی یا دوره‌ای باشد. در رینیت آلرژیک فصلی که به علت تماس با گروه‌های گیاهان است، علایمی مانند عطسه، خارش بینی و چشم‌ها و آبریزش از بینی یا چشم‌ها مشاهده می‌شود.

تواتر علایم بستگی به تواتر در معرض قرار گرفتن آلرژن‌ها دارد، به این معنی که درختان در بهار، گیاهانی مانند چغندر در تابستان و پاییز و علف‌های هرز در اواخر بهار و تابستان گرده‌افشانی می‌کنند و گرده‌های آن‌ها از طریق هوا منتقل می‌شود و به دستگاه تنفس می‌رسد و باعث ایجاد علایم می‌شود. در رینیت آلرژیک دائمی در ابتدا آلرژن‌های خانگی مثل مایت خانگی، ضایعات کپک و حتی سوسک‌ها می‌توانند عامل آن باشند. رینیت دوره‌ای، هنگامی که تماس با آلرژن‌ها به صورت متناوب ایجاد شود، رخ می‌دهد به عنوان مثال هنگام دیدار از دوستی که در منزلش حیوان خانگی دارد.

تب بهاره

تب بهاره

* تب بهاره چه علایمی دارد؟

تب یونجه یا تب بهاره واژه‌ی قدیمی معادل رینیت آلرژیک است. در زمان قدیم از آن‌جا که بروز علایمی مانند عطسه، احتقان بینی و التهاب چشم هنگام درو کردن مزارع یونجه رخ می‌داد، این مسأله عاملی شد برای این نامگذاری، وگرنه یونجه هرگز باعث تب نمی‌شود و رینیت آلرژیک که همراه با عفونت ویروسی یا میکروبی نباشد، تب دیده نمی‌شود.

به طور خلاصه علایم رینیت آلرژیک یا تب بهاره عبارتند از احتقان بینی، ترشحات شفاف و زیاد از بینی، اشک‌ریزش زیاد چشم‌ها و در مواردی سرفه به علت ترشحات بینی از پشت حلق. معمولاً در این کودکان ورم و التهاب اطراف چشم نیز به علت احتقان وریدی دیده می‌شود. البته رینیت آلرژیک می‌تواند در درازمدت به بیماری‌های مهم دیگری مانند سینوزیت یا آسم منجر شود. ممکن است در این کودکان اختلالات خواب، محدودیت فعالیت، عدم تمرکز و اختلالات حلقی و افت تحصیلی نیز دیده شود.

 

معمولا کودکان بالای سه سال دچار آلرژی می شوند.

معمولا کودکان بالای سه سال دچار آلرژی می شوند.

* چه کودکانی دچار آلرژی می‌شوند و این بیماری معمولاً در چه سنینی رخ می‌دهد؟

رینیت آلرژیک در کودکان کمتر از شش ماه نادر است و به طور معمول در کودکان بالای سه سال دیده می‌شود. معمولاً سابقه‌ی خانوادگی آلرژی در بیماران مبتلا وجود دارد. اگر یک والد مبتلا باشد، خطر ابتلا به آلرژی در کودک 25 درصد است و اگر هر دو والد به آلرژی مبتلا باشند، این خطر به 50 تا 70درصد می‌رسد.

 

گرده های گل آلرژی زا هستند.

گرده های گل آلرژی زا هستند.

* آلرژی‌زاترین مواد کدام‌ها هستند؟

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، گرده‌های گیاهان، چمن، مایت خانگی، کپک و سوسک از عوامل شایع ایجاد آلرژی‌های تنفسی هستند.

* چگونه می‌توان از آلرژی پیشگیری کرد؟

حذف آلرژی یا اجتناب از عامل آلرژی‌زا باعث پیشگیری از علایم می‌شود. به حداقل رساندن آلرژی‌های حیوانی و خروج حیوان خانگی از منزل، بسته نگه داشتن درها و پنجره‌ها و تهویه مناسب باعث کنترل تماس با گرده‌های گیاهان می‌شود. استفاده از ماسک‌ تنفسی هنگام عبور از باغ‌ها، یا مواجه با مزارع و گیاهان، پوشاندن تشک‌ها و بالش‌ها با پوشش‌های مقاوم و شست‌وشوی آن‌ها با آب داغ به صورت هفتگی برای کنترل تماس با مایت‌های آلرژی‌زا، همگی از جمله راهکارهایی است که می‌تواند بروز آلرژی را تحت کنترل در آورد.

* راه درمان آلرژی چیست؟

پرهیز از آلرژی‌ها، درمان‌های دارویی مانند کورتن داخل بینی که به صورت موضعی عمل می‌کند، داروهای خوراکی آنتی‌هیستامین برای کنترل خارش و در برخی موارد آنتی هیستامین‌های موضعی داخل بینی و انواعی از داروهای خوراکی دیگر بر حسب علایم پیشنهاد می‌شوند. ایمونوتراپی هم در مواردی می‌تواند راهکار مناسبی باشد.

* واکسن آلرژی در چه مواردی تجویز می‌شود؟

هنگامی که کنترل عوامل محیطی و مداخلات دارویی به طور کامل مؤثر نباشد یا عوارض ناخواسته‌ای ایجاد شود، باید از ایمونوتراپی استفاده کرد.

مکانیسم واکسن آلرژی پیچیده است و شامل افزایش تولید پادتن‌هایی از نوع G و I و کاهش تولید IgE عامل ایجاد آلرژی و تغییر در تولید «سایتوکاین» در پاسخ به چالش با عامل آلرژی‌زا می‌شود.

برای انجام این کار به تزریق‌های مکرر نیاز است که فواصل آن را پزشک متخصص آلرژی تعیین می‌کند و با توجه به خطر بروز شوک آنافیلاکسی حتماً باید در مطب مجهز به عوامل احیا انجام شود و بیمار حداقل نیم ساعت بعد از تزریق ماده آلرژن تحت نظر قرار گیرد.

 منبع

متخصص کودکان و نوزادان- دکتر شراره اناری

منبع:مجله هفت روز زندگی

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar