باید و نباید های دوران بارداری

باید و نباید های دوران بارداری

نبایدهای دوران بارداری (1)

آیا زنان باردار می توانند الکل مصرف کنند؟

هنگامی که زنی الکل مصرف میکند الکل از طریق خون وارد جفت وسپس وارد بدن جنین میشود.کبدجنین جز آن دسته اعضای بدن است که درمراحل آخرتکامل مییابد.کبدجنین اصلا قادر نیست مانندکبد بزرگسالان الکل را هضم نماید. مصرف بیش از حد الکل میتواند سرعت رشد جنین راکاهش دهد.بسیاری از کارشناسان مراقبتهای بهداشتی توصیه میکنند زنان باردار مصرف الکل را به طور کامل کنار بگذارند.

باید و نباید های دوران بارداری

(موسسه ملی بهداشت و پزشکی برتر) انگلستان به زنان باردار توصیه میکند که در طول سه ماه اول بارداری اصلا الکل مصرف نکنند.در غیر اینصورت خطر سقط جنین در آنان افزایش می یابد. 

نبایدهای دوران بارداری (1)

تاثیر الکل بر شکل کودک

نوشیدن بیش از اندازه در دوران بارداری ممکن است موجب ابتلای جنین به افایاس(سندرم الکل جنینی)شود. این سندرم باعث رشد ناقص جنین شده و بعدها منجر به اختلالات و مشکلات یادگیری در کودک میگردد.بعلاوه نوشیدن الکل خطر ابتلا به ناهنجاری ها ی صورت را نیز در جنین افزایش می دهد.

نبایدهای دوران بارداری (3)

مصرف کافئین

 

آیا زنان باردار باید از مصرف کافیین خودداری کنند؟

اگر خانمی باردار در طول دوران حاملگی خود کافئین زیادی مصرف کند خطر تولد کودک با وزن کم در او افزایش مییابد که در آینده منجر به بروز مشکلاتی در سلامت کودک میشود. مصرف کافئین خطر سقط جنین را نیز افزایش میدهد. فقط قهوه حاوی کافئین نمیباشد بلکه بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها حاوی کافئین هستند نمونه هایی از آن عبارتند از نوشابه ها (نوشابه های گازدار)٬ نوشابه های انرژی زا٬ شکلات و چایی. تعدادی از داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا نیز دارای کافئین میباشند قبل از درمان با آن دارو ها زن باردار باید با پزشک یا پرستار یا پزشک داروساز مشورت کند.

نبایدهای دوران بارداری (2)

محدود کردن قهوه

بسیاری از مقامات بهداشتی در سراسر جهان بیان میدارند نیازی نیست مصرف قهوه به طورکامل قطع شود فقط مقدار مصرف قهوه نباید به بیش از 200 میلی گرم در هفته برسد.در مورد میزان کافئین در داخل خوراکی باید گفت یک فنجان قهوه فوری دارای100 میلی گرم کافئین است٬یک فنجان قهوه صاف شده دارای 140میلی گرم کافئین ، یک فنجان چای 75 میلی گرم٬یک قوطی نوشابه 40 میلی گرم٬ یک قوطی نوشابه انرژی زا 80 میلی گرم٬  50 گرم شکلات شیری 25 میلی گرم و 50 گرم شکلات تلخ(ساده)حاوی حدود 50 میلیگرم کافئین می باشد.

 

 

 

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar