بارداری و مصرف مکمل ها

بارداری و مصرف مکمل ها

 


نکته: این اطلاعات را هرگز نباید جایگزین توصیه های پزشک خود کنید.

 

آیا نیازی به مصرف مکمل ها هست؟

 

آهن و اسید فولیک:

یک خانم قبل از بارداری بایدحدود 18 میلی گرم آهندر روزمصرف نماید. درطول دوران بارداری این مقدار به 27 میلیگرم افزایش می یابد. بسیاری از زنان اگر یک رژیم سالم را دنبال کنند مقدار مناسبی آهن میتوانند دریافت کنند اما بعضی از زنان برای جلوگیری از فقرآهن ممکن است نیازمند مصرف مکمل آهن باشند.

بعضی از زنان به هنگام مصرف مکمل های آهن ممکن است دچارسوزش سردل، تهوع، یا یبوست شوند. به منظور جلوگیری از این مشکلات افراد باید قرص آهن را باغذا میل کنند و مصرف قرص ها رابا مقادیر اندک شروع نمایند و کم کم مقدار آنرا افزایش داده تا به دوز کامل مصرف دارو برسند. اگر یک گونه قرص آهن برای شما مناسب نیست هنگام خواب از مصرف آن بپرهیزید.

خدمات بهداشت ملی انگلستان توصیه کردند تا هفته دوازدهم بارداری مقدار مکمل ها به صورت اسیدفولیک باید 400 میکروگرم در روز باشد. همچنین بیان میدارد درحالت ایده آل زنان باید قبل از بارداری ازآن مکمل ها استفاده نمایند.

آهن و اسید فولیک

آهن و اسید فولیک

ویتامین دی :

دستور العمل مصرف این دارو در انگلستان بیان میدارد زن باردار در روز باید 10 میکروگرم ویتامین دی به صورت مکمل دریافت کند. نور خورشید در تابستان منبع خوب ویتامین دی میباشد (هرچند نورخورشیدحاوی ویتامین دی نیست بلکه نور خورشید باعث میگردد پوست ویتامین دی تولیدکند) اما قرارگرفتن در معرض نورخورشید باید محدود باشدچون خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش میدهد.

ویتامین دی

ویتامین دی

 • روی:

  تحقیقی که درمجله ی غذا و تغذیه بولتن منتشرشده بیان داشت: مطالعات این مشاهده نشان داده اند کمبود روی در دوران بارداری ممکن است سبب بروز عوارض جانبی هم در مادر و هم درجنین شود. پس از ارزیابی چندین تحقیق آنان دریافتند زنان باردار که از مکمل های روی استفاده میکنند خطر زایمان زودرس در آنان 14 درصد کاهش می یابد.

آنان همچنین در یافتند زنان کم وزن که دچارکمبود روی بودند بامصرف مکمل های روی میتوانند نوزادانی با وزن طبیعی به دنیاآورند. ظاهرا مکمل روی٬روی وزن کودکِ مادرانی با وزن نرمال تاثیر می گذارد.

آهن و اسید فولیک

آهن و اسید فولیک

غذاهایی که در دوران بارداری باید از خوردن آن اجتناب کرد.

 • پنیر نرم : با مصرف این پنیر خطر ابتلا به بیماری لیستریا وجود دارد. لیستریا گروهی از باکتریها هستند که به صورت بالقوه قادرند منجربه عفونت های کشنده میان مادران و نوزادان شوند.
 • هرنوع پاته ،چه پاته سبزیجات چه پاته گوشت مصرف آن خطر ابتلا به بیماری لیستریا را افزایش میدهد.
مصرف پنیر نرم = کاهش خطر ابتلا به بیماری لیستریا

مصرف پنیر نرم = کاهش خطر ابتلا به بیماری لیستریا

 • غذاهای نپخته یا غذاهای نیمپز آماده٬ پختن غذاهای آماده نیمپخته به طور کامل تا زمانی که از آن بخار بلند شود از اهمیت خاصی برخوردار است .باید گفت:( مانند سایر عفونتها که دراثرعوامل بیماری زا ایجاد میگردد خطر ابتلا به لیستریا همواره وجوددارد).
 • تخم مرغ خام : هرغذایی که درآن ازتخم مرغ خام یا نیمپز استفاده شده باشد.تخم مرغ را باید خوب پخت. تخم مرغ خام خطر ابتلا به سالمونلوزیس (عفونت سالمونلا) را افزایش میدهد.
 • ازخوردن گوشت نپخته یا نیمپزباید پرهیزشود. گوشت را باید به طور کامل طبخ نمود.
 • هنگام باغبانی دستکش بپوشید و بعد ازآن دسته ای خود را بشویید انگل هایی به نام توکسوپلاسموز در داخل خاک موجود است که باعث عفونت میگردد وبه جنین صدمه میرساند. مدفوع گربه نیز دارای این انگل است.بنابراین هنگام تمیزکردن جای گربه از دستکش استفاده نمایید.
 • جیوه _جیوه دربرخی از انواع ماهی ها موجود است، در این باره باید از مصرف گوشت ، اره ماهی اجتناب کرد، یا به میزان بسیار اندک از آن استفاده نمود. آن ها دربالای زنجیره غذایی قرار دارند و دارای سطح بالایی از جیوه هستند.بسیاری ازکارشناسان میگویند مصرف ماهی تن را نیز بایدبه یک وعده درهفته محدود کرد.
 • غذاهای بدون کالری – مصرف کیک، بیسکویت، شیرینی و آبنبات ها را باید به حداقل رساند. این خوراکی ها شامل قند و چربی بالایی بوده و مواد مغذی اندکی دارند، باعث اضافه وزن زن باردار شوند.
  کاهش مصرف غذاهای بدون کالری

  کاهش مصرف غذاهای بدون کالری

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar