اورولوژیست کیست؟

اورولوژیست کیست؟

متخصص اورولوژی پزشکی است که در زمینه آزمایش اعضای دستگاه ادراری  که شامل کلیه ها، مثانه و اعضای تناسلی در زنان و مردان است و همچنین در زمینه پروستات و بیضه در مردان آموزش های لازم را دیده است.

در آمریکا انجمن اورولوژی، شش شورای مشورتی ایجاد نموده است این شورا شامل کارشناسان در زمینه های گوناگون فوق تخصص می باشد  و وظیفه آنان اطلاع رسانی به مردم درباره مساﺋﻞ و مشکلات مربوط به دستگاه ادراری می باشد. در ادامه این مقاله، اعضای این شوراها اطلاعات بیشتری را در اختیار خوانندگان می گذارند اطلاعاتی از قبیل: یک اورولوژیست کیست، در مواجه با بیماری های مربوط به دستگاه ادراری چه کاری انجام می دهد، و نیز چگونه فوق تخصص اورولوژی از ابزار گوناگون برای تشخیص ، ارزیابی و درمان این بیماری ها بهره می برد.

برای برطرف شدن مشکلات دستگاه تناسلی به اورولوژیست مراجعه شود.

برای برطرف شدن مشکلات دستگاه تناسلی به اورولوژیست مراجعه شود.

چه هنگام باید به یک اورولوژیست مراجعه نمود؟

هنگام بروز علایم زیر باید به اورولوژیست مراجعه شود:

 • ناراحتی هنگام دفع ادرار
 • مشکل در تخلیه مثانه به طور کامل
 • بی اختیاری (از دست دادن کنترل ادرار)
 • هماچوری، وجود خون در ادرار
 • حس درد که ظاهرا به دستگاه ادراری مربوط است
 • مشکل در عملکرد جنسی
 • نا باروری ( مشکلات در بچه دار شدن)

گاهی اوقات ممکن است مشکل بیمار به صورت اتفاقی هنگام تصویر برداری با اشعه ایکس و یا سونوگرافی مشخص گردد  و این تصویر برداری ها وجود اختلال در دستگاه ادراری را نشان  دهد.

 آزمایش رکتال دیجیتال DRE

آزمایش رکتال دیجیتال DRE

آزمایشات

در بررسی علایم بیمار، اورولوژیست ابتدا علل احتمالی را مشخص می نماید (تشخیص افتراقی) سپس به معاینه بیمار می پردازد تا متوجه شود که :

 • آیا مناطق دردناک (حساس به لمس) در منطقه شکم، بیضه ها یا پروستات وجود دارد. البته درباره ناراحتی در پروستات باید گفت آزمایش این قسمت از طریق آزمایش رکتال دیجیتال DRE انجام می پذیرد که پزشک دستکش به دست کرده و انگشت خود را چرب نموده و داخل مقعد بیمار می کند تا وجود هرگونه ناهنجاری را تشخیص دهد.

// ]]>

 • آیا پس از تخلیه کامل ادرار ، بزرگی یا تورم در اعضای دستگاه ادرای(کلیه ها، بیضه ها یا پروستات) وجود دارد یا خیر.
 • آیا عدم کنترل ادرار وجود دارد.

 

البته جهت ارزیابی کامل بیمار و مشکلات خاص او در این زمینه استفاده از سایر آزمایشات ضروری است.

اورولوژیست همچنین ادرار را مورد آزمایش قرار می دهد (آزمایش ادرار) تا مشخص شود آیا سلول های التهابی( احتمال عفونت) یا خون (هماچوری) و یا قند یا پروﺗﺌﻴﻦ در ادرار وجود دارد یا خیر، وجود قند یا پروﺗﺌﻴﻦ در ادرار حاکی از وجود بیماری دیابت یا بیماری های کلیوی است.

 

پس از آزمایش، اورولوژیست تعیین می نماید که آیا برای ارزیابی عملکرد اعضای دستگاه ادراری و بررسی وجود ناهنجاری (برای مثال سنگ کلیه،آناتومی غیر طبیعی و سرطان) استفاده از تصویر برداری مانند سونوگرافی، سی تی اسکن محوری کامپیوتری (CAT) ، اسکن های مختلف هسته ای یا تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (ام ار آی) لازم است یا خیر.

بعلاوه برای تعیین اینکه آیا عفونت یا سنگ کلیه باعث بروز اختلال در عملکرد کلیه ها شده است و آیا التهاب یا سرطان پروستات باعث افزایش آنتی ژن اختصاصی پروستات  PSA شده است یا خیر اغلب از آزمایش خون استفاده می شود.

همچنین ممکن است برای تشخیص عفونت یا برای سیتولوژی ادرار و تعیین اینکه آیا سلول های بدخیم در ادرار وجود دارد یا خیر ادرار برای کشت به آزمایشگاه فرستاده شود.

سایر آزمایشات نیز شامل یوروداینمیک(که در آن عملکرد ماهیچه ها و اعصاب دستگاه ادراری مورد بررسی قرار می گیرد)، سیستوسکوپی (که در آن پوشش مثانه مورد بررسی قرار می گیرد) یا ارزیابی مایع منی و اسپرم است.

بعد ازمعاینه و آزمایشات اورولوژیست روش ذرمان بیمار را مشخص می نماید.

بعد ازمعاینه و آزمایشات اورولوژیست روش ذرمان بیمار را مشخص می نماید.

درمان

بر اساس ارزیابی کلی علایم، معاینات و آزمایشات و تست های انجام شده، اورولوژیست درباره کاهش علایم یا بهبود بیماری یا اختلالات موجود توصیه هایی به بیمار می کند.

روش های درمانی در این زمینه شامل استفاده از داروها، روش های جراحی است و یا اینکه بیمار می تواند فقط تحت نظر باشد و با گذشت زمان بیماری او  برطرف می شود.

علاوه بر این هنگامی که فرد علت بروز علایم خاص بیماری خود را دریابد می تواند مشکل خود را کنترل کند و از طریق «اصلاح رفتار بدن» علایم را اصلاح نماید.

نارسایی کلیه

نارسایی کلیه

فوق تخصص های اورولوژی

پیچیدگی علم و گسترش سریع تکنولوژی در جهت ارزیابی و درمان بیماری های مربوط به دستگاه ادراری تناسلی باعث گسترش فوق تخصص های گوناگون در زمینه اورولوژی شده است.

بعلاوه اورولوژیست هایی که در همه زمینه های اورولوژی دوره دیده اند علم آنان به صورت تخصصی تر درآمده است در نتیجه آنان این فرصت را دارند تا به تشخیص و درمان بیماری ها و شرایطی که به طور خاص به فوق تخصص مربوط است بپردازند.

این فوق تخصص ها از زیر گروه اورولوژی عمومی است.

اورولوژی اطفال:

بیماری هایی که کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد.

انکولوژی اورولوژی :

سرطان کلیه ، مثانه، پروستات و بیضه ها

پیوند کلیه :

مربوط به نارسایی کلیه و مرحله آخر  بیماری کلیوی

ناباروری مردان :

کاهش یا عدم توانایی مرد در باروری

سنگ :

سنگ در دستگاه ادراری

اورولوژی زنان :

بیماری هایی که شامل ،عملکرد طبیعی دستگاه ادرار در خانم ها، بی اختیاری ادرار و اختلال در بازگشت واژن به حالت اول خود 

عصب شناسی:

شامل کنترل عملکرد ماهیچه ها و اعصاب دستگاه ادراری به صورت نرمال، اختلال در دفع ادرار، ارزیابی یوروداینمیک بیمار و اختلال در نعوظ.

انجمن اورولوژی امریکا(که قبلا بنیاد امریکایی برای بیماری های ادراری بود) یک سازمان خیریه است که به منظور جمع آوری کمک های مالی جهت پژوهش، آموزش و حمایت از بیماران در جهت پیشگیری تشخیص ، مدیریت و درمان بیماری های اورولوژی تاسیس شده است.

انجمن اورولوژی امریکا این اطلاعات را بر اساس دانش های روز پزشکی و علمی در اختیار افراد قرار می دهد.

توجه داشته باشید این اطلاعات وسیله ای برای خود تشخیصی یا جایگزین معاینه پزشکی حرفه ای نیست.

لطفا در مواجه با مشکلات مربوط به سلامتی به پزشک اورولوژیست خود یا پزشک مراجعه کنید و همواره قبل از شروع درمان که شامل استفاده از داروهاست با پزشک متخصص مشورت نمایید.

 

 

دکتر جمشید رشیدی متخصص جراحی کلیه ، مجاری تناسلی (اورولوژی)
دکتر جمشید رشیدی
منبع