افسردگی من دست خودم نیست

افسردگی من دست خودم نیست

روزهای ابری و گرفته‌ی نیمه‌ی دوم سال معمولاً با بی‌حوصلگی و دلتنگی همراه است اما گاه این ناراحتی‌ها از حالت عادی فراتر می‌رود و به افسردگی منجر می‌شود.

افسردگی فصلی یکی از انواع افسردگی‌هاست که در فصل پاییز و زمستان آغاز می‌شود و تا بهار ادامه می‌یابد. زمانی مشکلات روحی فرد، افسردگی فصلی تلقی می‌شود که بیمار هیچ حالتی از افسردگی را در فاصله‌ی بین دو زمستان سپری شده، نداشته باشد.

افسردگی (2)

افسردگی فصلی یکی از انواع افسردگی‌هاست که در فصل پاییز و زمستان آغاز می‌شود و تا بهار ادامه می‌یابد.

* علایم افسردگی فصلی

علایم این افسردگی درست مانند دیگر انواع این بیماری، غم و اندوه مداوم بخصوص هنگام صبح، بی‌علاقگی نسبت به مسائل مختلف، تندخویی، مشکلات خواب، کاهش یا افزایش وزن و تمایل به خودکشی است. در مقایسه با سایر موارد افسردگی، بیماران مبتلا به افسردگی زمستانی، بیشتر تمایل به پرخوابی و پرخوری دارند. این افراد معمولاً به خوردن شیرینی بسیار علاقه‌مند می‌شوند. هم‌چنین ناراحتی آن‌ها در شب افزایش می‌یابد. افسردگی فصلی با ناراحتی و بی‌حوصلگی که هر کدام از ما گاهی‌اوقات دچار آن می‌شویم، فرق دارد زیرا در این موارد، حالت‌های جزیی افسردگی ما را از انجام فعالیت‌های روزمره باز نمی‌دارد، در حالی که بیماران مبتلا به افسردگی فصلی در انجام مسائل عادی، شغل و روابط‌شان با دیگران با مشکلات بسیاری روبه‌رو و در واقع به نوعی ناتوان می‌شوند.

افسردگی (1)

روش خاصی به نام «نوردرمانی» برای افسردگی فصلی شناخته شده است. بیمار حدود سی دقیقه تا یک ساعت در اتاقکی کاملاً منظم در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد

* دلایل افسردگی فصلی

هنوز علت مشخصی برای افسردگی فصل زمستان کشف نشده است اما به نظر می‌رسد کاهش شدت و طول مدت تابش نور خورشید در پاییز و زمستان نقش بسیار مهمی در بروز این حالت دارد. یکی از نکات قابل توجه این است که این بیماری بیشتر در بین خانم‌ها رایج است (حدود ۷۵ درصد مبتلایان خانم‌ هستند). متأسفانه این نوع افسردگی در بچه‌ها نیز بروز می‌کند و دو تا سه درصد کودکان پس از ده سالگی دچار این مشکل می‌شوند. این بیماری معمولاً با دیگر مشکلات رفتاری مانند افسردگی غیرفصلی همراه است. فراموش نکنید که اختلالات افسردگی ممکن است در بین همه اعضای خانواده به وجود آید.

 افسردگی (3)

* دوستان ناشناس روحیه

عناصر کمینه، مواد غذایی اجتناب‌ناپذیری هستند که در سطح گسترده‌ای بر فعالیت‌ سلول‌ها تأثیر می‌گذارند و کارگران سلامتی بدن هستند. آهن، ید، مس و روی عمده‌ترین عناصر کمینه هستند که تأثیر مطلوبی در حفظ پروتیین‌ها دارند. به عنوان مثال آهن نقش بسزایی در ساخت هورمون‌ها دارد. سلنیوم علاوه بر این‌که آنتی‌اکسیدان است، در تنظیم خلق و خو تأثیرگذار است. منیزیم نیز مقاومت بدن را در برابر استرس بالا می‌برد، در نتیجه باید توجه داشت که این عناصر تأثیر مهمی بر اخلاق دارند. علاوه بر این مواد، امگا۳ که امروزه تقریباً برای همه شناخته شده است، نیز در روند افسردگی تأثیرگذار است. اهمیت بالای اسیدهای چرب علاوه بر پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی، در مورد خلق و خو نیز ثابت شده است. مصرف عناصر کمینه در کنار منابع امگا۳، بدن را در برابر کمبودهای غذایی، استرس و بیماری‌های التهابی مصون و آنتی‌اکسیدان‌های موردنیاز بدن را تأمین می‌کند. در واقع در موارد استرس مصرف اضافی آنتی اکسیدان‌ها مانند سلنیوم، برای پیشگیری از اکسید شدن امگا ۳ توصیه می‌شود زیرا امگا ۳ بدون مصرف آنتی اکسیدان اضافی کارایی و تأثیر مطلوب خود را ندارد.

تحقیقات نشان می‌دهد که افسردگی موقتی ممکن است تا حدی به علت دریافت بسیار بالای امگا ۶ و کاهش امگا ۳ باشد، که همین موضوع می‌تواند دلیل خوبی برای مصرف اضافی امگا ۳ باشد.

در مورد مصرف امگا ۳ نیز باید دقت کرد. تمام منابع امگا ۳ به یک اندازه ارزش غذایی ندارند. این مواد ازروغن ماهی به دست می‌آیند و تأثیر آن‌ها به منطقه‌ی صید ماهی بستگی دارد. تنها نواحی از اقیانوس‌ها که از آلودگی‌های مواد صنعتی در امان مانده‌اند، می‌توانند منبع عالی امگا۳ باشند. پس در انتخاب مکمل‌های امگا۳ حتماً باید این موضوع را مدنظر داشت که کیفیت، مهم‌ترین فاکتور است.

* درمان افسردگی فصلی

درمان این افسردگی مانند انواع دیگر افسردگی، به کمک روانشناس و مصرف داروهای مناسب ضدافسردگی نیاز دارد اما علاوه بر روش‌های رایج در درمان افسردگی، روش خاصی به نام «نوردرمانی» برای افسردگی فصلی شناخته شده است. بیمار حدود سی دقیقه تا یک ساعت در اتاقکی کاملاً منظم در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد. این روش این مزیت را دارد که کاهش طبیعی نور خورشید در فصل زمستان را جبران می‌کند.

منبع:مجله هفت روز زندگی

منبع


ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)