استامینوفن و واکنشهای پوستی جدی

استامینوفن و واکنشهای پوستی جدی

سازمان غذا و دارو (FDA) هشدار داد؛ استامینوفن مسکن معروف که به عنوان (paracetamol) شناخته می شود ممکن است واکنش های پوستی نادر و جدی را موجب گردد.

داروی مسکن یکی از داروهای بسیار رایج و پرکاربرد به شمار می آید و با نام های تجاری مختلفی به فروش می رسد. Acephen،Actamin،Feverall،Q-Pap،Tactinal،Tempra Tylenol،Unisertsو Vitapap

بخش تنظیم کننده دارو در امریکا بیان می دارد هرچند بروز واکنش ها نسبت به این داروها نادر است اما شامل موارد زیر می باشد:

بروز جوش ، تاول و آسیب گسترده به سطح پوست.

FDA بیان می داد هر کسی که استامینوفن مصرف می نماید و جوش یا سایر واکنش های پوستی در او رخ می دهد بلافاصله باید مصرف دارو را قطع کند و مراقبت های پزشکی را در پیش گیرد.

دکتر Sharon Hertzمعاون مدیر بخش مسکن ها در FDA بیان می دارد این اطلاعات نباید باعث نگرانی مصرف کنندگان این دارو و کارشناسان بهداشت شود و قرار نیست آنان را تشویق به مصرف داروهای دیگر نماید. او همچنین می افزاید؛بسیار مهم است که افراد این عوارض ابتدایی نادر اما جدی را تشخیص دهند و سریع عکس العمل نشان دهند.

استامینوفن

استامینوفن

اما چرا اکنون بعد از چند دهه که از مصرف گسترده استامینوفن می گذرد؟

تصمیم در مورد هشدار به مصرف کنندگان درباره اثرات پوستی خطرناک داروهایی از جمله تینول به دلیل گزارش های پزشکی و عوارضی است که به سازمان FDA گزارش شده است.

107مورد از موارد واکنش های بد پوستی بین سال های 1969 تا 2012 گزارش شدند که 67 مورد آن منجر به بستری شدن در بیمارستان شد و 12 مورد آن به مرگ شخص انجامید. بیشتر آن موارد فقط شامل محصولات استامینوفن بود.

چنین واکنش های پوستی جدی در موارد اندک است درحالی که این دارو در سطح گستره ای مصرف می گردد FDA بیان می دارد هشدارهای جدید را باید جدی گرفت و مورد ملاحظه قرار داد.

FDA تذکر می دهد سه واکنش شناخته شده پوستی نسبت به استامینوفن وجود دارد. هنگام بروز هر یک از آن ها مصرف کنندگان باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

دو مورد از این واکنش های پوستی یکی Stevens-Johnson و دیگری epidermal necrolysis سمی است. این واکنش ها در موارد نادر رخ می دهد اما کسانی که دچار این عوارض می شوند باید در بیمارستان بستری شوند.

سومین واکنش شناخته شده پوستی بروز تاول هاست. تنظیم کننده دارو در این باره می گوید:

در این مورد مصرف دارو بلافاصله قطع شده و به پزشک مراجعه شود تاول ها ظرف دو هفته از بین می رود.

در موارد نادر استامینوفن باعث واکنش های جدی پوستی می شود

در موارد نادر استامینوفن باعث واکنش های جدی پوست میشود .

از کجا متوجه شویم واکنش هایی که بروز می کند به خاطر مصرف استامینوفن است؟

علایم آنفولانزا دارد که به دنبال آن جوش٬ تاول و آسیب های گسترده روی سطح پوست ظاهر می گردد.

در این مورد باید به کمک های پزشکی روی آورد و بهبودی ممکن است هفته ها یا ماه ها به طول انجامد.

سازمان FDA هشدار می دهد عوارض احتمالی شامل جای زخم و تغییرات در رنگدانه پوست، کوری و آسیب به اعضای داخلی بدن می باشد.

تحریریه پزشک آشنا

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه روشن "استامینوفن و واکنشهای پوستی جدی"

اطلاع از
avatar
مرتب سازی براساس:   جدیدترین ها | قدیمی ترین ها | بیشترین رای
سارا
مهمان

سلام.مدتی قبل ی کرم گیاهی دستساز برای درمان لک صورتم استفاده کردم که تقریبا لکهای صورتم درمان شد ولی بعد از قطع مصرف (حدودا یکماه بعد) صورتم یباره قرمز شد وجوشهای ریز زد وپوستم خیلی حساس و خارش دار شده.ایا بخاطر اون کرم اینطوری شدم؟(چون شنیدم این کرمها که نتیجه فوری و قطعی میدن کورتون دارن.) ایا این جوشها درمان دارد اگر درمان دارد چه مدت طول میکشد؟لطفا کمکم کنید میترسم همیشه پوستم اینجوری بمونه ودرمان نشه.چون تا حالا اصلا جوش نمیزدم.در صمن پوستم خشک وحساسه.