از پوشک گرفتن تا آرامش مادرانه

از پوشک گرفتن تا آرامش مادرانه

اگر از پوشک کردن کودک‌تان خسته شده‌اید، نباید شتاب‌زده عمل کنید؛ چرا که ابتدا باید مغز کودک تکامل یابد تا سیستم عصبی مرکزی بتواند مثانه‌ی او را کنترل کند. تقریبا همه‌ی کودکان از 28 ماهگی به بعد مغزشان تکامل می‌یابد و می‌توانند ادرارشان را کنترل کنند. اگر فکری می‌کنید زمان آن رسیده، با عمل کردن توصیه‌های زیر می‌توانید زودتر به نتیجه برسید.

* فصل تابستان، بهترین زمان برای گرفتن کودک از پوشک است. کودک را تشویق کنید اگر ادرار یا مدفوع دارد، بگوید، بنابراین چند ساعت در روز او را باز بگذارید.

برای کودک‌تان یک صندلی توالت کوچک بخرید

برای کودک‌تان یک صندلی توالت کوچک بخرید

* برای کودک‌تان یک صندلی توالت کوچک بخرید و به او یاد دهید هر زمان احساس نیاز کرد، روی آن بنشیند. می‌توانید این صندلی را در حمام، دستشویی یا اتاق خود کودک قرار دهید.

* اگر فرزندتان به تکامل مغزی رسیده اما هنوز توالت رفتن را نیاموخته است، او را همراه با خواهر یا برادرزاده‌های‌تان به مسافرت ببرید. بودن در کنار کودکان بزرگ‌تر و دیدن آن‌ها باعث می‌شود کودک شما نیز از آن‌ها تقلید کند. فقط مراقب باشید رقابت ایجاد نشود یا اگر فرزندتان اختیار خود را از دست داد، مسخره‌اش نکنید.

اگر از کودک‌تان خواستید روی صندلی توالت بنشیند اما ده دقیقه گذشت و او کاری نکرد، مجبورش نکنید هم‌چنان روی صندلی بماند. صندلی توالت او را جمع کنید و ساعتی بعد دوباره از او بخواهید این کار را انجام دهد.

برخی کودکان از مدفوع یا ادرارکردن می‌ترسند!

برخی کودکان از مدفوع یا ادرارکردن می‌ترسند!

* برخی کودکان از مدفوع یا ادرارکردن می‌ترسند چون هنوز نمی‌دانند بدن آن‌ها مواد مضر را دفع می‌کند و فکر می‌کنند قسمتی از بدن‌شان را از دست می‌دهند. ماجرا را برای آن‌ها توضیح دهید تا ترس‌شان از بین برود.

* وقتی توالت رفتن را به کودک آموزش می‌دهید، لباس‌های راحت تن او کنید تا بتواند بلافاصله آن‌ها را دربیاورد. فاصله‌ی زمانی بین حس کودک برای توالت رفتن و انجام این کار گاهی بسیار کوتاه است. در تابستان فقط یک شورتک پای او کنید تا بلافاصله بتواند آن را دربیاورد.

* برای آموختن پاکیزگی باید کودک را تشویق کرد. تشویق‌های زبانی مثل «تو بزرگ شده‌ای» «مایه‌ی افتخار هستی» در کنار تشویق‌های عملی، مثلا هر بار که کودک‌تان ادرار یا مدفوعش را کنترل کرد به او امتیاز دهید و بعد از هر ۱۰-۵ امتیاز برایش هدیه بخرید.

* در طول زمانی که قرار است پاکیزگی را به فرزندتان آموزش دهید، از پوشک‌های شورتی استفاده کنید تا هم مطمئن باشید همه‌جا را کثیف نمی‌کند، هم بتواند در صورت تمایل فوری آن را درآورد.

* شاید کودک برای چند روز اختیار مدفوع و ادرارش را به دست بیاورد اما بعد از آن دوباره نتواند خود را کنترل کند؛ در این صورت او را سرزنش نکنید و فقط مرتب توالت‌رفتن را به او یادآور شوید.

* اگر کودک‌تان از ریختن آب بعد از اجابت مزاج می‌ترسد به او آموزش دهید آب برای شستن و پاک‌کردن است و وقتی روی توالت نشسته آسیبی به او نخواهد زد.

* کودکان در سه سالگی تقریبا کنترل ادرار و مدفوع را می‌آموزند اما باز هم کنترل این مساله طی شب کار آسانی نیست و بیشتر کودکان یا آن‌قدر هوشیار نیستند که خود را کنترل کنند یا توانایی برخاستن از خواب را ندارند. شب‌ها کودک‌تان را پوشک کنید و برای چند ماه عصرها که او را می‌خوابانید، مراقب کنترل ادرارش باشید. اگر لباس‌های او هنگام بیدارشدن خشک بودند، یعنی شب‌ها هم می‌شود خیال‌تان راحت باشد.


منبع

منبع:مجله هفت روز زندگی

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar