از متخصص پوست و مو بپرسید-بخش دوم

از متخصص پوست و مو بپرسید-بخش دوم

افسانه ها و حقایق درباره مو را از متخصص پوست و مو و آرایشگر حرفه ای بپرسید .

پزشک آشنا به سراغ آرایشگر حرفه ای جیم شاو و متخصص پوست و مو نیکول راجرز  رفته است تا شما بتوانید حقایق زیبایی را از شایعات تشخیص دهید.

از متخصص پوست و مو بپرسید

 

اگر به فولیکول مو آسیب نرسیده باشد موها دوباره رشد می کنند.

اگر به فولیکول مو آسیب نرسیده باشد موها دوباره رشد می کنند.

031514_1412_13.pngزمانی که موها دسته ای ریخته شود آیا دوباره موهای آن محل رشد می کند؟

متخصص پوست و مو: اگر موهای شما خیلی محکم کشیده نشده باشد و به فولیکول آسیب نرسیده باشد این موها دوباره رشد می کنند.البته ممکن است دوازده ماه طول بکشد.

 

031514_1412_13.pngبعد از زخم شدن پوست سر در اثر ضربه چه مدت فرد باید صبر کند تا از شامپو و رنگ استفاده کند؟

متخصص پوست و مو : در صورتی که پوست خونریزی نداشته باشد فرد می تواند از شامپو استفاده کند. اما از رنگ بعد از بهبودی پوست استفاده شود.

 

031514_1412_13.pngآیا ریزش مو ممکن است از عوارض جانبی مصرف زوکور یا زولوفت باشد؟

متخصص پوست و مو: بله مهار کننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI)به عنوان یک طبقه دارویی که شامل زولوفت نیز می باشد ممکن است باعث ریزش موها شود. البته درمورد زوکور چنین چیزی گزارش نشده است اما در این مورد نیز ممکن است واکنش ایدیوپاتیک رخ دهد.

چه پرکاری تیرویید و چه کم کاری آن موجب ریزش مو می گردد.

چه پرکاری تیرویید و چه کم کاری آن موجب ریزش مو می گردد.

031514_1412_13.pngآیا وجود اختلال در کار تیرویید باعث ریزش موها به صورت دسته ای در یک زمان می گردد؟

متخصص پوست و مو: بله چه پرکاری تیرویید و چه کم کاری آن موجب ریزش مو می گردد. باید به متخصص داخلی یا غدد مراجعه نمود تا اطمینان یافت سطح تیرویید مناسب است.

 

031514_1412_13.pngآیا استفاده از میکونازول بر روی پوست سر موجب رشد سریع تر موها می گردد؟

متخصص پوست و مو: خیر. هیچ مدرکی وجود ندارد دال بر این موضوع که میکونازول(داروی ضد قارچ موضعی) باعث رشد مجدد موها می گردد.

 

تنها راه مناسب برای درمان انتهای منقطع مو کوتاه کردن موهاست.

تنها راه مناسب برای درمان انتهای منقطع مو کوتاه کردن موهاست.

031514_1412_13.pngآیا موخوره قابل درمان است همان طور که برخی محصولات مربوط به مو ادعا می کنند؟

متخصص پوست و مو: بله. می توان آن را با محصولات حاوی سیلیکون خاص پوشش داد تا قسمت های منقطع مو را به هم چسباند اما هنگامی که مو شسته می شود محصول از روی موها پاک می شود در نتیجه موها به حالت خشک و منقطع سابق بر می گردد. تنها راه مناسب برای درمان انتهای منقطع مو کوتاه کردن موهاست.

031514_1412_13.pngبعضی افراد هنگام استفاده از رنگ مو دچار واکنش آلرژیک،تنگی نفس می شوند. چه کار باید انجام دهند؟ آیا باید در تمام عمر از رنگ کردن موهای خود بپرهیزند؟

متخصص پوست و مو: در این مورد ابتدا باید به یک متخصص آلرژی یا یک متخصص پوست مراجعه نمود تا مشخص گردد کدام مواد در رنگ مو باعث بروز واکنش در فرد می گردد. اگر بتوان این ماده را از داخل محصولی که فرد استفاده می کند حذف نمود (بسیاری از رنگ موها  فاقد مواد حساسیت زا می باشند)مشکل فرد بر طرف خواهد شد. اما فرد باید خیلی مراقب باشد و هنگام استفاده از رنگ موهای جدید باید ابتدا در منطقه ای کوچک آن را امتحان کند.

 

 رنگ مو به تنهایی موجب آسیب به مو ها و پوست سر نمیگردد.

رنگ مو به تنهایی موجب آسیب به مو ها و پوست سر نمیگردد.

031514_1412_13.pngآیا رنگ کردن مداوم مو به موها و یا به پوست سر آسیب وارد می نماید ؟

متخصص پوست و مو :اگر رنگ مو همراه با استفاده از گرمای زیاد یا نرم کننده ها باشد، بله آسیب می رساند. رنگ مو به تنهایی موجب آسیب به مو ها و پوست سر نمیگردد به خصوص هنگامی که روند رنگ و نرم کردن مو یا رنگ و گرما دادن به مو خیلی با هم فاصله داشته باشد.

 

031514_1412_13.pngآیا بین رشد مو در مردان و زنان تفاوتی وجود دارد؟

متخصص پوست و مو :خیر. هیچ مدرکی وجود ندارد دال بر این که بین سرعت رشد مو بین مردان و زنان تفاوت وجود دارد.

هر چه بیشتر بدن تحت تاثیر آلوپسی آره اتا قرار گیرد رشد دوباره موهای از دست رفته سخت تر می گردد.

هر چه بیشتر بدن تحت تاثیر آلوپسی آره اتا قرار گیرد رشد دوباره موهای از دست رفته سخت تر می گردد.

031514_1412_13.pngآیا در زمینه درمان آلوپسی اخیرا پیشرفت هایی شده است؟

متخصص پوست و مو: پزشک شما ممکن است مایل باشد داروهای ضد التهابی سیستمیک تجویز کند. اما هر مورد با مورد دیگر فرق دارد و در کل هر چه بیشتر بدن تحت تاثیر آلوپسی آره اتا قرار گیرد رشد دوباره موهای از دست رفته سخت تر می گردد.

 

031514_1412_13.pngخانمی 64 ساله پرسیده اند: موهای من همیشه خیلی نازک بود. اما در طول این چند سال اخیر متوجه شده ام که موهایم در قسمت پیشانی در دو طرف کوتاه تر شده است. علت آن چیست؟ آیا می توان موهای من را تا حدودی دوباره به حالت اول بازگرداند ؟

متخصص پوست و مو:این موها احتمالا وارد مرحله کوتاه شدگی شده اند که به موجب آن موهای فرد با موهایی نازک تر و ظریف تر از موهای دیگر جایگزین می گردد. اغلب در مورد خانم ها در طول خط مو موها نازک تر است به خصوص در چیزی که ما از آن به نام رکود زمانی یاد می کنیم. می توان برای ضخیم سازی و بلند کردن موها از مینوکسیدیل موضعی استفاده برد.


031514_1412_13.pngآیا استفاده از قرص های ژل نرم حاوی روغن نارگیل به بهبود ماهیت موها کمک می کند؟ اگر این طور است در روز چه مقدار از آن را باید مصرف نمود؟ آیا ویتامین هایی هست که به بهبود رشد و استحکام موها کمک کند؟

متخصص پوست و مو: خیر. مکملی وجود ندارد که باعث افزایش ضخامت موها گردد. البته برخی داروهای خاص بدون برچسب برای خانم ها مورد استفاده قرار می گیرد مانند اسپیرونولاکتون و فیناستراید. این داروها به تشخیص پزشک داده می شود.

 

مینوکسیدیل موضعی موها را ضخیم می کند.

مینوکسیدیل موضعی موها را ضخیم می کند.

031514_1412_13.pngچه کارهایی باید انجام داد و از انجام چه کارهایی باید پرهیز نمود تا موها سریع تر رشد کند؟

متخصص پوست و مو: مینوکسیدیل موضعی دارویی است که در این زمینه مفید واقع می شود در این صورت موها ضخیم شده و مدت طولانی تری در فاز آناژن رشد نگاه داشته می شود. باید این دارو مدت 6الی 12 ماه هر روز، روزی دوبار استفاده شود تا به نتیجه مطلوب رسید.

 منبع

تحریریه پزشک آشنا

 1. سلام.میخواستم بدونم موهایی ک در اثر رژیم یا استرس ریخته شده دوباره برگشت پذیره یا نه؟؟؟؟چه کاری باید انجام بدیم ؟؟؟؟؟؟؟:-(

 2. با سلام.دختری هستم ۲۲ ساله موهای بلندی دارم ک چند سال اخیر همش موخوره میزنه و نازک شده.هرچند مدتی انتهای موهامو کوتاه میکنم اما بازم موخوره میزنه.از شامپوی کلیر استفاده میکردم .چیکار کنم خاهش میکنم ی شامپویی مخصوص بهم‌معرفی کنید خیلی ناراحتم:((((هیچ راهی نتیجه نمیده.ایا ماسک مو و سرم مو مفیده برا موهام؟اگه هست ی محصول مخصوص موهام بهم معرفی کنید.

 3. سلام .من دختری هستم 24 ساله که به دلایل مشکلات مالی نتوستم برم دکتر رژیم و خودم سرخود رژیم گرفتم ولی سعی میکردم که ویتامین هارو به بدنم برسونم و از قرص مولتی ویتامین استفاده میکردم.وزنم حدود10 کیلو کم شد ولی بعدش سرم شروع به ریزش مو کرد و من خیلی کلافه شده بودم کوتاه کردم وبعد به دکتر مراجعه کردم که شمامپو و قرص دادن که الان ریزش موهام خیلی بهتر شده ولی خیلی کم حجم شده و این منو ازار میده میخواستم بدونم ایا موهای ریخته شده برمیگردن و اینکه چه مدت میکشه تا دوباره رشد کنن.ممنون میشم جواب منو بدین

 4. سلام من پسری بیس ساله هستم ک ی سالی میشه ک ریزش مو شدید دارم وقسمت جلوی سرم کمی خالی شده رفتم ازمایش دادم دیدم تیرویید کم کار دارم میخاستم بدونم اگ کنترل بشه تیروییدم موهای ریخته شده بر میگرده؟؟؟ممنون میشم جواب بنده رو بدید.صمیمانه ممنونم

 5. سلام من 18سال تمام دارم موهای پر پشتی داشتم از دو سه سال گذشته کم کم با فشار رو حی واسترس زیادی مواجه شدم تا اینکه یکسالگذشته موهام شروع به ریزش کرد و الان خیلی موهام کم شدند به پزشک مراجعه کردم و یکسری آمپول و کپسول دریافت کردم ریزش موهام کم تر شده اما میخواستم بدونم آیا به حالت اولش برمیگرده؟و نمیدونم تا چه زمانی باید مصرف دارو را ادامه بدم؟

 6. سلام خسته نباشید من ۱۸ سالمه
  دوسال پیش بخاطر استفاده از گلسر شونه جادوی بغل سرم خالی شده میخام بدونم دوباره موهام درمیاد یانه لطفا کمکم کنید

 7. سلام دختری هستم ۱۶خودسر رژیم گرفتم ۱۸کیلوکم کردم الان ریزش موی شدیدی دارم قبلا موهام خیلی پرپشت بود اماحالا چیزی ازش نمونده میخواستم بدونم امکان رشدمجددموهای ریخته شده وجود دارد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 8. سلام.من سوالم راجع به موهای کنده شده جلوی سرم هست که حدود۷سال پیش ازریشه کنده شده طی مشاجره.الان تقریباکف سرم معلومه رومیخوام بدونم ایاراهی هست برای پرترشدن جلوی سرم ویادراومدن مجددموهای کنده شده؟البته به ماینوکسیدیل حساسیت دارم،تیغ زدن یاروغن زیتون یادرمانهای باحناو…موثرهست؟سپاسگذارم

 9. سلام میخواستم بدونم موهای ریخته شده بر اثر اختلالات تیروئیدی بعد از درمان مشکل تیروئید قابل بازگشته؟

 10. سلام میخاستم بدانم ریزش مو بعد زایمان داشتم پس از یک سال از قطع ریزش دوباره پرپشت نشد چکار کنم

 11. سلام من چند سال پیش بدلیل عادت یا همون تیک موهای سرمو از ریشه میکندم الان موهام خیلی کم پشت شدن آیا راهی واسه جبران و رشد مجدد موهام هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 12. سلام .دختری هستم 27 ساله که 15 ساله دچار اختلال روانی کندن مو و ابرو هستم الآن موهام خیلی کم پشت شده جوری که کف سرم معلومه و خیلی زشت شدم .آیا این موها قابلیت تجدبد پذیری دارند چه کار باید بکنم.بابت این موضوع خیلی ناراحتم و عذاب میکشم .متشکر میشم اگه جواب منو بدید

 13. سلام. عرفان هستم از کرمانشاه
  حدودا ببن 15 تا 20 سالگی موهای قسمت سمت راست سرم رو به طور مقطعی میکندم و دیگه این کار نمیکنم
  ولی از اون موقع تا به حال خواب موی سرم در قسمتی که میکندم بر عکس شده و موهای قسمت مورد نظر زبر شده و در طول روز مدت زیادی با دستم موهای سرم رو ماساژ میدم و به عبارتی همش دستم تو سرمه و موهامو میمالم و این ناراحت کننده است
  خواستم بدونم راه حلی وجود داره که به حالت قبل برگرده ا
  کاملا تفاوت رو با قسمت سمت چپم احساس میکنم
  با چشم مشخص نیست ولی خودم اینو وقتی توی موهام دست میکشم حس میکنم
  با تشکر از شما ممنونم
  ا

 14. سلام خسته نباشی من 24 سالمه .بدلیل استفاده از گلسرکش جادویی کناره های سرم خالی شده میخواستم بدون امکان رشدمحدد موهام هست ..لطفا راهنماییم کنید خواهش میکنم

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)