از متخصص تغذیه بپرسید | بخش دوم

از متخصص تغذیه بپرسید | بخش دوم

در این مقاله به سراغ کارول اونیل  متخصص تغذیه رفته ایم او به سوالات شایع  افراد درباره رژیم غذایی، کاهش وزن و تغذیه پاسخ می دهد.شاید شما هم جواب سوالات  خود را در این مقاله بیابید.

از متخصص تغذیه بپرسید-بخش اول

چربی زیاد در اطراف کمر خطر ابتلا به مشکلات جدی قلبی را افزایش می دهد

چربی زیاد در اطراف کمر خطر ابتلا به مشکلات جدی قلبی را افزایش می دهد

سوالمی گویند چربی زیاد در اطراف کمر خطر ابتلا به مشکلات جدی قلبی را افزایش می دهد. اما اگر به طور طبیعی چربی در اطراف کمر جمع شود چطور می توان از بروز چنین حالتی جلوگیری نمود ؟

متخصص تغذیه : همان طور که می دانیم در طبیعت چربی اضافی رسوب می نماید در بدن نیز به همین صورت است. برخی افراد دور باسن خود چربی بیش از حد دارند در حالی که برخی دیگر در ناحیه خط کمر. که  به صورت ژنتیک است. متاسفانه فرد نمی تواند به سادگی از طریق ورزش خط کمر را باریک نماید. بهترین روش در جهت رهایی از رسوب چربی سوزاندن کالری بیش از کالری دریافتی است. و باید ورزش های هوازی که کالری می سوزاند وارد برنامه هفتگی خود نمایید ورزش هایی مانند پیاده روی، رقص یا اسکی فضایی.

ورزش های هوازی مانند شنا عملکرد قلب و ریه را بهبود می دهد.

ورزش های هوازی مانند شنا عملکرد قلب و ریه را بهبود می دهد.

سوالبرای کاهش وزن چه ورزش هایی را باید هر هفته انجام داد؟ و چه ورزش هایی را بیشتر باید تکرار نمود؟

متخصص تغذیه : کارآمد ترین ورزش برای کاهش وزن ورزش هایی است که  فرد از انجام آن لذت می برد چه رقص باشد چه پیاده روی با دوستان و چه سوارکاری. اگر فرد به ورزشی علاقه داشته باشد آن را ادامه می دهد. دانشگاه آمریکایی پزشکی ورزشی بیان می دارد ترکیبی از ورزش های هوازی مانند شنا، دویدن و پیاده روی عملکرد قلب و ریه را بهبود می دهد. آن ها هم چنین ورزش های استقامتی(کار با وزنه) را توصیه می کنند ورزش هایی که به افزایش توده عضلات یاری می رساند. همچنین با افزایش سن باید تمرینات ورزشی را انتخاب نمود که روی انعطاف پذیری و تعادل بدن تاکید دارد ورزش هایی  مانند یوگا و رقص.

با رژیم سخت بدن توده ماهیچه را از دست می دهد.

با رژیم سخت بدن توده ماهیچه را از دست می دهد.

سوالاگر تصمیم به کاهش وزن داشته باشم آیا کارهایی هست که باید از انجام آن اجتناب کنم؟ (کارهایی که باعث کاهش سوخت و ساز  بدن می گردد).

متخصص تغذیه : اگر به خود گرسنگی دهید و از خوردن وعده های غذایی اجتناب  کنید تا کالری دریافتی خود را کاهش دهید بدن خود را گول می زنید در نتیجه بدن وارد شرایط قحطی می گردد پس برای ذخیره انرژی سوخت و ساز خود را کاهش می دهد. توجه کنید هر چند با استفاده از رژیم های سخت، وزن سریع کاهش می یابد اما کاهش وزن به قیمت از دست دادن توده ماهیچه است. هر چه توده ماهیچه کمتر باشد سوخت و ساز  بدن کاهش می یابد. بنابراین از رژیم های سخت که شامل مصرف چیزی کمتر از 1000 کالری در روز است و همچنین از عدم صرف وعده های غذایی بپرهیزید. با مصرف غذاهای سالم سوخت ، سوخت و ساز بدن را تنظیم نمایید تا این کوره به سوختن خود ادامه دهد.

رژیم های فاقد گلوتن برای افراد دارای بیماری سلیاک مفید است

رژیم های فاقد گلوتن برای افراد دارای بیماری سلیاک مفید است

سوالاین اواخر در فروشگاه های مواد غذایی محصولات فاقد گلوتن آمده است. مزایای استفاده از رژیم های فاقد گلوتن چیست؟

متخصص تغذیه : مزایای استفاده از رژیم های فاقد گلوتن برای افراد دارای بیماری سلیاک مشخص است زیرا روده های آنان نسبت به گلوتن حساس است گلوتن در گندم، جو، چاودار و برخی محصولات حاوی جو دو سر وجود دارد. بسیاری از افراد بیان می دارند که برای کاهش وزن از رژیم غذایی فاقد گلوتن استفاده می برند. اما اصول ارایه شده توسط انجمن دیابت آمریکا درباره بیماری سلیاک بیان می دارد هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد رژیم غذایی فاقد گلوتن به کاهش وزن منجر می شود. تحقیقات نشان می دهد پیروی از رژیم غذایی فاقد گلوتن منجر به دریافت اندک کربوهیدرات، آهن، فولات، روی و فیبر می گردد. غذاهای فاقد گلوتن به معنای غذایی بدون چربی یا بدون کالری نیست. در آخر اینکه هیچ مدرک ثابت شده ای وجود ندارد که تایید کند رژیم های فاقد گلوتن، علاوه بر مزایایی که برای بیماران مبتلا به سلیاک دارد دارای مزایای دیگری نیز می باشد .

هیچ غذا یا قرصی وجود ندارد که به طور جادویی چربی ها را بسوزاند.

هیچ غذا یا قرصی وجود ندارد که به طور جادویی چربی ها را بسوزاند.

سوالمن 26 سال دارم و تصمیم دارم 6 کیلو گرم وزن کم کنم. آیا برنامه ای خاص یا رژیم خاص وجود دارد که به من توصیه کنید؟

متخصص تغذیه : وقت و تلاش خود را صرف پیروی از رژیم های تک بعدی نکنید. هیچ غذا یا قرصی وجود ندارد که به طور جادویی چربی ها را بسوزاند. هیچ غذای فوق العاده ای وجود ندارد که کد ژنتیک را تغییر دهد. هیچ محصولی وجود ندارد که به صورت معجزه آسا هنگامی که فرد مشغول تماشای تلویزیون یا خوابیده است چربی ها را بسوزاند و ادعاهای متخصصان و نظریات ارایه شده در این باره باعث سردرگمی همه حتی افراد مطلع شده است. برخی مواد در مکمل های کاهش وزن و محصولات گیاهی ممکن است برای بدن خطرناک یا حتی برای بعضی از افراد کشنده باشد. هموراه مراقب خوراکی هایی که ادعا می شود باعث کاهش وزن سریع می گردد باشید. کاهش وزن به صورت دایم و پایدار بیش از تغییر وزن به صورت چشم گیر باعث می گردد فرد آن را دنبال کند. برنامه های کاهش وزن سالم شامل کاهش حدود 4/0 تا 5/0 کیلوگرم در هفته است. اگر وزن سریع کاهش یابد ماهیچه، استخوان و آب بدن از دست رفته است در نتیجه بیشتر احتمال دارد که وزن سریع بازگردد. فعالیت مرتب بدنی  برای سلامت مفید و برای مدیریت کاهش وزن سالم ضروری است. فعالیت ورزشی را دنبال نمایید که از انجام آن لذت می برید و در روزهای هفته  30 تا 60 دقیقه آن را انجام دهید. اگر فرد می خواهد وزن سالم خود را حفظ نماید و ماهیچه بسازد و چربی های اضافی در بدن خود را حذف کند بهترین راه ترکیب تغذیه سالم با فعالیت بدنی است. بهترین برنامه کاهش وزن آن است که با شیوه زندگی و علاقه مندی فرد به غذاها سازگار باشد.

رژیم های غذایی خام شامل رژیم های حاوی سبزیجات است

رژیم های غذایی خام شامل رژیم های حاوی سبزیجات است

سوالمن هر روز به مدت یک ساعت ورزش سنگین انجام می دهم. آیا استفاده از غذاهای خام مواد مغذی لازم را برای بدن من فراهم می آورد؟

متخصص تغذیه : رژیم های غذایی خام اغلب شامل رژیم های حاوی سبزیجات است و انواع گوشت و محصولات لبنی را شامل نمی شود. این رژیم ها سرشار از مواد مغذی گیاهی، فیبر و شامل چربی و قند اندک است. اما از آن جایی که افراد خام خوار از مصرف گروه های غذایی بسیاری پرهیز می کنند پس باید حتما به اندازه کافی ویتامین B 12، کلسیم، آهن و اسیدهای چرب امگا سه دریافت کنند که این مواد به صورت طبیعی در محصولات حیوانی وجود دارد. معمولا خام خواران از طریق مصرف گیاهان در طول روز به همان اندازه افراد غیر گیاه خوار پروﺗﺋﻴﻦ دریافت می کنند. اما پروﺗﺋﻴﻦ گیاهی  کمتر قابل هضم است. انجمن دیابت آمریکا(ADA)  توصیه می نماید این افراد مقادیری سویا و لوبیا مصرف کنند. ADA بیان می دارد خام خواران و گیاه خواران باید کلسیم بیشتری دریافت کنند زیرا رژیم آنان  دارای اسیدهای آمینه حاوی سولفور زیاد برای مثال آجیل و دانه ها است که منجربه کاهش کلسیم در استخوان ها می گردد. ADA همچنین توصیه می نماید که از جوانه لوبیا، حبوبات و دانه ها استفاده شود  که این باعث می گردد بدن بهتر مواد مغذی را از این مواد دریافت کند. در آخر باید گفت افرادی که گوشت و محصولات لبنی مصرف نمی نمایند به خصوص افرادی که در مناطق سرد سیر و بدون آفتاب زندگی می کنند باید حتما ویتامین D مصرف نمایند. سطح پایین ویتامین D در بدن منجربه پوکی استخوان می گردد. بنابراین انجمن دیابت امریکا به مصرف غذاهای غنی شده با ویتامین D که شامل شیرسویا، شیر برنج، کرنفلکس غلات و مارگارین است توصیه می کند. فرد همچنین می تواند از مکمل های ویتامین D استفاده نماید.

کورن فلکس

کورن فلکس

سوالبرخی مارک های کورن فلکس ( همان محصولی که از فرآوری گندم، جو، برنج، یولاف و ذرت تهیه می شود و این روزها با افزودن میوه های خشک، مغزها، شکلات تکه شده و مواد شیرین کننده ای چون عصاره مالت، شکرسفید، شکرقهوه ای، شربت ذرت یا عسل آن را به انواع غلات فیبردار، مغزدار، شکلاتی، بدون مغز و کم شیرین (رژیمی) تقسیم بندی کرده اند.) توصیه می کنند دو وعده غذا در روز را با یک کاسه کورن فلکس  جایگزین کنید تا وزن شما کاهش یاید. آیا یک فرد بالغ فعال میتواند برای کاهش وزن از این روش استفاده کند؟

متخصص تغذیه : هر چند با این روش به راحتی می توان کالری دریافتی روزانه را محاسبه نمود اما این روش دارای تنوع نیست. بنابراین فرد خیلی زود از آن خسته می شود. این روش همچنین مصرف میوه و سبزیجات را محدود می کند. USDA  بیان می دارد نیمی از غذای فرد باید شامل سبزیجات و میوه ها بقیه آن باید به ترتیب شامل پروتئین بدون چربی و غلات سبوس دار باشد.

کاهش  سریع وزن باعث می شود ؛ ماهیچه ها و آب بدن کم می شود

کاهش سریع وزن باعث می شود ؛ ماهیچه ها و آب بدن کم می شود

سوالتصمیم دارم برای مسافرتی دریایی که در سه ماه آینده در پیش دارم  وزن کم کنم. برای کاهش وزن حدود 13 کیلوگرم چگونه باید تغذیه نمایم؟

متخصص تغذیه : کاهش وزن به صورت آهسته و پیوسته بیشتر از تغییر وزن به صورت شدید باعث می گردد فرد رژیم خود را ادامه دهد. برنامه های تغذیه سالم شامل کاهش وزن حدود 5/0 تا 4/0 کیلوگرم در هر هفته است. اگر فرد سریع وزن خود را کم کند از ماهیچه ها ، استخوان ها و آب بدن کم می شود و احتمال اینکه فرد دوباره وزن خود را بازیابد افزایش می یابد. اگر قبل از سفر خود در هر هفته 0/5 کیلو وزن کم کنید در کل 5 کیلوگرم وزن کم خواهید کرد که دو سایز کوچتر از سایزی است که الان هستید. البته امروزه بسیاری از کشتی های مسافرتی برنامه غذایی با کالری کم و غذای سالم را در اختیار فرد می گذارد که شامل سالاد های فوق العاده، میوه های تازه ، غذای اصلی بدون چربی و ماهی تازه است.

ادامه دارد…

منبع

تحریریه پزشک آشنا برگرفته از WebMD

از متخصص تغذیه بپرسید-بخش اول

  1. با عر ض سلام و خسته نباشید.امیدوارم سوال منو جواب بدید.راستش من یک پسر 21 ساله هستم که دوست دارم استخوان های صورتم درشت تر بشه به قولی صورتم غضروفی تر بشه.میخواستم بدونم ایا از راه تغذیه ممکنه؟اگر اری چگونه؟چون من دقت که کردم اکثر کسانی که ورزش بدنسازی میروند و هورمون مصرف میکنند صورتشان ضمخت تر میشود.یک دنیا سپاس منتظر جوابتون هستم

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)