ارزش درمانی مهمترین گیاهان زینتی… بخش دوم

ارزش درمانی مهمترین گیاهان زینتی… بخش دوم

طی سالیان متمادی داروهای طبیعی خصوصا گیاهان دارویی، اساس و حتی در برخی موارد تنها طریق درمان محسوب می شد و در عین حال مواد اولیه موجود آنها در صنعت داروسازی نیز مورد استفاده قرار می گرفت. با گذشت زمان بر تعداد گیاهان دارویی شناخته افزوده می گردد و زمینه های کاربرد آنها نیز گسترده تر می شود.

 بسیاری از گیاهان زینتی که هم اکنون در طراحی فضای سبز شهری و یا به عنوان گل شاخه بریده و یا گلدانی در منازل مورد استفاده قرار می گیرند، دارای ارزش دارویی می باشند که با شناخت این گیاهان زینتی دو منظوره، توسعه تولید و پرورش و استخراج مواد موثره آنها می توان از پتانسیل این گیاهان حداکثر استفاده را نمود. در این تحقیق سعی کردیم به معرفی تعدادی از مهمترین گیاهان زینتی- دارویی به همراه تحقیقات انجام شده در دنیا در ارتباط با جنبه های کاربرد زینتی- درمانی، شناسایی ترکیبات موثره و چگونگی کاربرد آنها بپردازیم.

ارزش درمانی گیاهان زینتی…بخش اول

گل انگشتانه ای

گل انگشتانه ای

نام فارسی: گل انگشتانه ای

نام انگلیسی: Foxglove

نام علمی: Digitalis purpurea L.

خانواده:Scrophulariaceae


موارد استفاده زینتی: این گیاه به عنوان گل تزئینی بسیار مورد توجه است و اغلب در باغها به خصوص باغهای صخره ای کشت می شود. فصل گلدهی انگشتانه ای از خرداد ماه تا شهریور است و در حاشیه ها، به عنوان گل بریده و استفاده در باغچه های طرحهای انگلیسی کاربرد دارد.


موارد استفاده درمانی: این گیاه زینتی منبع داروی Digoxin است که به عنوان یک داروی اصلی عارضه تنگی قلب از سالهای 1700 تا 1800 میلادی تجویز می شود. Digoxin دارای گلیکوزید Cardiac است که یک ماده تقویت کننده قلب می باشد و موجب تسهیل جریان خون در رگها می شود. این داروها را تحت نظر پزشک در رابطه با نارسائی های قلبی، برای کند نمودن ضربان قلب، تنظیم فعالیت قلبی ناهماهنگ یا ضعیف قلب می توان مصرف کرد. همچنین برای بالا بردن فشار خون در پزشکی کاربرد دارد. در نتیجه استعمال نادرست آن اثرات سوئی شامل زردی، تار شدن دید، کاهش اشتها و کاهش وزن در انسان پدیدار می گردد. مصرف آن در افراد سالم باعث انقباضات شکمی، تهوع، استفراغ می شود.

 

پیچ تلگرافی

پیچ تلگرافی

نام فارسی: پیچ تلگرافی

نام انگلیسی: Periwinkle

نام علمی: Vinca minor L.

خانواده: Apocynaceae

موارد استفاده زینتی: این گیاه به سایه بسیار مقاوم است و در زیر درختها می تواند کشت شود. هنگامی که گیاه بالغ می شود می تواند فرش دائمی خوبی در زیر بوته های پر پشت ایجاد کند. فصل گلدهی آن از فروردین تا اردیبهشت ماه می باشد و برای پوشش سطح خاک در باغها و حیاط منزل استفاده می شود .


موارد استفاده درمانی: ترکیبات شیمیایی متنوعی در پیچ تلگرافی شناسایی و استخراج شده است. همه قسمتهای این گیاه مورد استفاده قرار می گیرد، به خصوص برگها که در هر فصلی می توان آنها را چید و در مجاورت گرمای  45 درجه سانتی گراد خشکاند. از آن داروهایی به اشکال دم کرده، پودر و تنتور و حتی در صنعت داروسازی امروزه به صورت کپسول و قرص تهیه می شود. Vincamine به طور گسترده در انسان برای درمان عوارض ناشی از فشار خون بالا در بیمارانی مزمن که از سر درد، سر گیجه، وزوز گوش، نارسائی عمل شریانهای قلب، عوارض عروقی، کم شدن حافظه، اختلال در تمرکز در ضعیف شدن حافظه و قوای مغزی رنج میبرند مصرف دارویی دارد . پیچ تلگرافی در درمان یکسری بیماریهای مهم اثر ویژه ای دارد از جمله خواص قابض،تصفیه کننده خون، التیام بخش، مقوی و پاک کننده معده،محرک، معرق و خلط آور است. استعمال پیچ تلگرافی باعث رفع کمبود ویتامین C ، باز کردن مجاری عروقی که خصوصا با اثر تنظیم کنندگی و اکسیژن دهی مغزی همراه است، درمان اسهال، خونریزیها، سرفه، سرطان، ورم لوزتین، ضد تومور، تب های نوبه، زخم روده، ضد اسپاسم، مداوای کم خونی(همراه با داروهای آهن دار) کاربرد دارد.

ادامه دارد…

ارزش درمانی گیاهان زینتی…بخش اول

تحریریه پزشک آشنا با همکاری :

دکتر مینا تقی زاده *1– دکتر منصوره شمیلی 2

1*- هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه اراک      2- هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه هرمزگان

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar