ارزش درمانی مهمترین گیاهان زینتی…بخش اول

ارزش درمانی مهمترین گیاهان زینتی…بخش اول

طی سالیان متمادی داروهای طبیعی خصوصا گیاهان دارویی، اساس و حتی در برخی موارد تنها طریق درمان محسوب می شد و در عین حال مواد اولیه موجود آنها در صنعت داروسازی نیز مورد استفاده قرار می گرفت. با گذشت زمان بر تعداد گیاهان دارویی شناخته افزوده می گردد و زمینه های کاربرد آنها نیز گسترده تر می شود.

 بسیاری از گیاهان زینتی که هم اکنون در طراحی فضای سبز شهری و یا به عنوان گل شاخه بریده و یا گلدانی در منازل مورد استفاده قرار می گیرند، دارای ارزش دارویی می باشند که با شناخت این گیاهان زینتی دو منظوره، توسعه تولید و پرورش و استخراج مواد موثره آنها می توان از پتانسیل این گیاهان حداکثر استفاده را نمود. در این تحقیق سعی کردیم به معرفی تعدادی از مهمترین گیاهان زینتی- دارویی به همراه تحقیقات انجام شده در دنیا در ارتباط با جنبه های کاربرد زینتی- درمانی، شناسایی ترکیبات موثره و چگونگی کاربرد آنها بپردازیم.

نام فارسی: اقاقیا

نام انگلیسی:    Locust tree

نام علمی:Robinia pseudoacacia L.

خانواده:   Papilionaceae

اقاقیا

اقاقیا

 

 موارد استفاده زینتی: اقاقیا از قدیم برای تزئین باغ ها به ایران وارد شده است. برگ های درشت و لطیف آن در اوایل بهار و گل های سرخ رنگ، درشت و معطرآن در اردیبهشت ماه بسیار دل انگیز می باشد. علاوه بر آن به کار بردن اقاقیا در یک گلدان بزرگ موجب روشنی پاسیو می شود و به سبب برگ های تقسیم شده اش سایه سنگینی ایجاد نمی کند همچنین می توان آن را به همراه گیاهان بالارونده همیشه سبز کاشت.(23)

    موارد استفاده درمانی: در ریشه، پوست درخت و دانه ها نوعی  toxalbumine به نام robine  وجود دارد.

گل اقاقیا دارای اثرات خفیف آرام کننده، مقوی، قابض، ملین، نرم کننده، ضد اسپاسم و صفرابر است. گل ها با گوشت پخته و سوپ به منظور معالجه بیماری های چشم مصرف می شود. همچنین دم کرده گل اقاقیا نوعی نوشابه تونیک است که برای رفع کم خونی و تشنجات عصبی و عضلانی مصرف می شود. برگ درخت، صفرا بر و ملین است و دمکرده آن تسکین دهنده سردرد های مزمن می باشد.البته مصرف زیاد باعث بروز مسمومیت می شود. پوست ریشه درخت به مقدار کم مخلوط با قند ملین است ولی مقدار زیاد آن قی آور و مسهل است.

تحریریه پزشک آشنا با همکاری :

دکتر مینا تقی زاده *1– دکتر منصوره شمیلی 2

1*- هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه اراک      2- هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه هرمزگان

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar