آیا مراقب چشمان خود هستید؟

آیا مراقب چشمان خود هستید؟

6-برای مدت طولانی به مانیتور رایانه نگاه نکنید. (اگر  با رایانه کار مهمی ندارید هم اکنون بهترین فرصت برای استراحت دادن به چشمان تان است. )

 

برای مدت طولانی به مانیتور رایانه نگاه نکنید.

برای مدت طولانی به مانیتور رایانه نگاه نکنید.

  • هنوز علم ثابت نکرده است که نگاه کردن به مانیتور رایانه می تواند باعث بروز آسیب های چشمی دائمی گردد. اما نگاه کردن بیش از حد به مانیتور می تواند باعث بروز ناراحتی های چشمی و خشکی چشم ها شود. نوری که از مانیتور رایانه ساطع می شود چه شدید باشد چه کم باعث خستگی ماهیچه های چشم ها می شود.
  • هنگامی که افراد به مانیتور نگاه می کنند کمتر پلک می زنند این امر باعث خشکی چشم ها می گردد. وقتی که پشت رایانه هستید  و به مانیتور نگاه می کنید دائما سعی کنید هر 30 ثانیه پلک بزنید تا از خشکی چشمان جلوگیری نمایید.

 

7-از عینک های محافظ استفاده نمایید. هنگامی که با مواد شیمیایی کار می کنید یا در محلی هستید که

هوای آنجا حاوی ذرات مضراست حتما از عینک های محافظ یا سایر پوشش های محافظ چشم استفاده کنید.

از عینک محافظ استفاده نمایید.

از عینک محافظ استفاده نمایید.

 

8-به چشمان خود ورزش و حتما استراحت دهید.

به چشمان خود ورزش و استراحت دهید.

به چشمان خود ورزش و استراحت دهید.

 

  • سعی کنید اول روی اشیایی که نزدیک شما هستند و سپس روی اشیایی که دور هستند تمرکز کنید. این عمل را چندین بار تکرار نمایید.
  • بنشینید و بازوان خود را روی ران هایتان بگذارید. با چشمان بسته به پایین نگاه کنید با کف دست به چشمانتان استراحت دهید. مدت 10 ثانیه کف دست خود را روی چشما نتان قرار دهید. سپس  چشمان تان را باز کنید و اگر لازم بود ، باز هم این کار را تکرار نمایید.
  • دست خود را دراز کنید. انگشت شست خود را به حالت اتواستاپ زدن بالا بیاورید. روی انگشت شست خود تمرکز کنید و آهسته دست خود را نزدیک بیاورید تا وقتی که فاصله شست شما تا صورت تان 5 اینچ باشد.آهسته شست خود را به حالت اول برگردانید و در تمام مدت روی آن متمرکز باشید.

9-در نور کم مطالعه نکنید. مطالعه در نور کم به چشمان شما فشار می آورد و باعث ناراحتی چشمانتان می گردد. اگر چشمانتان خسته شدند دست از مطالعه بکشید و استراحت کنید.

در نور کم مطالعه نکنید.

در نور کم مطالعه نکنید.

 

10-  هرگز مستقیم به نور شدید نگاه نکنید. هیچ گاه مستقیم به خوشید خیره نشوید چون باعث آسیب به چشمان می گردد.

به نور شدید خیره نشوید.

به نور شدید خیره نشوید.

 

 

 

 

 

 

 

تحریریه پزشک آشنا

 

 

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar