آن‌چه پدر و مادرها باید بدانند

آن‌چه پدر و مادرها باید بدانند

کودک شما می‌فهمد…

انسان‌ها از دوران جنینی تا بزرگسالی مراحل مختلفی را از لحاظ جسمی و جنسی پشت سر می‌گذارند که آگاهی و عملکرد صحیح اطرافیان تاثیر زیادی در رفتار و شخصیت فرد در آینده خواهد داشت، بنابراین لازم است با بالا بردن اطلاعات خود در این باره، آینده و رشد جنسی – روانی فرزند خود را تامین کنید.

 

کودکان از آغاز تولد، نوعی کنجکاوی نسبت به مسایل پیرامون و بدن خود دارند. بچه‌هایی که کارکرد بدن‌شان را بهتر می‌شناسند، درک بهتری از مسایل جنسی و هویت محکم‌تری دارند.

کودکان از آغاز تولد، نوعی کنجکاوی نسبت به  بدن خود دارند.

کودکان از آغاز تولد، نوعی کنجکاوی نسبت به بدن خود دارند.

شاید یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های پدر و مادرها در جامعه‌ی شلوغ و پر همهمه‌ی امروزی، تربیت و سلامت جنسی نوجوان‌شان باشد.

غریزه‌ی جنسی که از لحظه‌ی تولد در نهاد فرد وجود دارد، هیچ‌گاه نباید خاموش شود بلکه باید از طریق آموزش صحیح تحت کنترل باشد. کنجکاوی و پرسش‌های کودکان در زمینه‌ی مسایل جنسی، امری کاملا عادی و طبیعی است. کودکان برای این‌که زندگی شاد و سالمی داشته باشند، باید در زمینه‌ی مسایل جنسی اطلاعات جدید و مناسب با سن خود کسب کنند و در این زمینه کسی بهتر از والدین نمی‌توانند اطلاعات درست در اختیار آن‌ها قرار دهند.

رشد جنسی

رشد جنسی شامل رشد بیولوژیک و روانی است که در هر کسی متفاوت است و همین لزوم آموزش را ایجاب می‌کند. رشد جنسی در انسان مراحل مختلفی دارد و از ماه‌های قبل از تولد شروع می‌شود و تا سال‌های متمادی بعد از تولد ادامه دارد.

رشد جنسی شامل رشد بیولوژیک و روانی است.

رشد جنسی شامل رشد بیولوژیک و روانی است.

رشد جنسی قبل از تولد

از زمانی که عمل لقاح (باروری تخمک) رخ می‌دهد، موجود زنده در حال رشد است و اعضای تناسلی نیز مانند سایر اعضای موجود زنده رشد می‌کند.

یکی از عوامل موثر در رشد جنسی انسان، غده‌های جنسی هستند. این غده‌ها که در مردها بیضه و در زن‌ها تخمدان‌ها هستند، در رشد بدنی و روانی و نیز تولید مثل نقش مهمی دارند. هورمون‌های جنسی در مرد به نام اندروژن یا تستوسترون و هورمون‌های جنسی زن به نام استروژن است. تراوش درونی غده‌های جنسی در شخصیت و رفتار افراد دخیل است و موجب بروز صفت‌های «نخستین» و «ثانویه» می‌شود. صفت‌هایی که در شکل دادن به آلت‌های تناسلی و قادر ساختن فرد در امر تولید مثل موثر است، صفت‌های نخستین و هورمون‌های جنسی در دوره‌ی رشد مسول ایجاد صفت‌های ثانوی جنسی هستند. این صفت‌ها به مجموعه‌ی ویژگی‌های جسمی و روانی گفته می‌شود که دو جنس را از یکدیگر متمایز می‌کند.

رشد جنسی دوره‌ی کودکی با نوجوانی و جوانی متفاوت است.

رشد جنسی دوره‌ی کودکی با نوجوانی و جوانی متفاوت است.

رشد جنسی بعد از تولد

بعد از این که انسان به دنیا می‌آید، از نظر جنسی هم‌چنان در حال رشد است. رشد جنسی دوره‌ی کودکی با نوجوانی و جوانی متفاوت است.

کودک قبل از دو سالگی دوست دارد در آغوش کشیده شود و تمام اعصاب حسی‌اش در منطقه‌های خاصی از بدن به کار می‌افتند.

کودک از حدود یک و نیم تا سه سالگی، لغت‌هایی را که تاکنون فقط می‌شنیده است، کم‌کم به کار می‌برد. روابط نامناسب والدین با یکدیگر در این سن باعث به وجود آمدن شب ادراری در کودک می‌شود که ناشی از اضطراب‌های درونی است.

در 3 تا 6 سالگی، کنجکاوی کودک نسبت به هویت جنسی خود بیشتر می‌شود. او در این مرحله از تفاوت‌های ساختمانی بین دو جنس آگاه می‌شود و در مورد حاملگی، زایمان و مرگ کنجکاوی پیدا می‌کند.

هشتاد درصد کودکان در سه سالگی به این سوال که وقتی بزرگ شدی مامان می‌شوی یا بابا، پاسخ صحیح می‌دهند. این آگاهی‌های اولیه در مورد هویت جنسی یا جنسیت بر اساس شکل ساختمانی بدن است.

در این سن قصه‌گویی، انتقال فرهنگ، رفتارها و تربیت صحیح اهمیت زیادی دارد.

در این مرحله کودک تفاوت خود و جنس دیگر را درک می‌کند. در صورت بروز هر گونه سوالی از طرف او باید بدون ترساندن یا بدبین کردنش نسبت به این قصه کنترل شود. ممکن است در این سن در حمام رفتن، لباس پوشیدن و بازی کردن مشکل پیدا کند.

پوشش کودکان در رشد جنسی آن‌ها تاثیر دارد.

پوشش کودکان در 3 تا 6 سالگی

در این سن، پوشش کودکان در رشد جنسی آن‌ها بسیار مهم است. لباس‌های تنگ یا هر لباسی که کودک آن را به تن حس کند، تمایلش را به دست زدن به بدن خود زیاد می‌کند اما اگر این کار انجام شود، چه مقصر لباس بود چه نبود، هرگز نباید کودک را سرزنش کنیم.

اگر به سوال‌های کودکان در این سن به درستی پاسخ داده شود، کنجکاوی آن‌ها هم کمتر خواهد شد تا زمانی که دوباره به یک دوره‌ی سوالی و سنی جدید دیگری برسند اما اگر به سوال‌های آن‌ها جواب‌های نادرست داده شود، کودک خیلی خوب به نادرستی آن پی خواهد برد زیرا کودکان بسیاری از مواقع جواب سوال‌شان را می‌دانند و فقط می‌خواهند اطلاعات خود را محک بزنند یا این‌که پدر و مادر چقدر نسبت به آن‌ها صداقت دارند. آسیب دختران در این میان بیشتر است زیرا در فرهنگ ما دختران به محض درک تفاوت خود و جنس مخالف، کم‌کم دچار انزوا، گوشه‌گیری و ضعف شخصیتی می‌شوند و فکر می‌کنند نقصی دارند.

بازی‌های کودکان در مرحله‌ی حساس 3 تا 6 سالگی

بازی‌های نمادین در این سنین زیاد می‌شوند و قصد کودک از این بازی‌ها بیشتر شناخت تفاوت‌های خود با دیگران است.

در این سنین کودکان را تنها نگذارید و هر از گاهی به آن‌ها سر بزنید. به عنوان هشدار باید گفت کودکان در 3 تا 6 سالگی بازی‌هایی انجام می‌دهند که در سرنوشت آن‌ها موثر است؛ بازی‌هایی که کودک در واقع برای لذت بدنی طراحی می‌کند؛ مثل دکتر بازی و…

اگر به سوال‌های کودکان در این سن به درستی پاسخ داده شود، کنجکاوی آن‌ها هم کمتر خواهد شد.

اگر به سوال‌های کودکان در این سن به درستی پاسخ داده شود، کنجکاوی آن‌ها هم کمتر خواهد شد.

رشد روانی- جنسی

کودکان ابتدا فکر می‌کنند دختر بودن یعنی دامن پوشیدن و همین که پسری دامن مادر یا خواهر خود را می‌پوشد، فکر می‌کنند دختر شده است. توصیه می‌شود باید تمامی خطاهای بچه‌ها با خونسردی آموزش داده شود. کودکان بعد از درک دختر یا پسر بودن خود که حدود سه سالگی است به این درک می‌رسند که جنسیت ثابت است و درست در همین زمان هویت جنسی کودکان شکل می‌گیرد.

هویت جنسی از سه عامل هویت اصلی، رفتار جنسی و درک موقعیت تشکیل می‌شود.

هویت اصلی یعنی فرد، جنسیت خود و دیگران را تشخیص دهد.

رفتار جنسی به آن دسته از رفتارهایی اطلاق می‌شود که در هر فرهنگ، مطابق با جنس افراد از آن‌ها انتظار می‌رود. بر اساس سنت هر جامعه، بعضی از رفتارها زنانه و بعضی مردانه شناخته می‌شوند؛ مثلا در جامعه‌ی ما از دخترها انتظار می‌رود هنگام بازی مودب و آرام باشند اما قبول داریم که پسرها فعال‌ترند و نسبت به احساسات دیگران حساسیت کمتری دارند.

والدین باید آگاهی داشته باشند که در هر مرحله از رشد روانی –  هویت جنسی، کودکان با چه مسایلی مواجه خواهند شد و چه واکنشی باید داشته باشند. در شماره‌های بعدی منتظر تکنیک‌ها و آموزش‌های لازم باشید.

 منبع

مجله:منبع هفت روز زندگی

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه روشن "آن‌چه پدر و مادرها باید بدانند"

اطلاع از
avatar
مرتب سازی براساس:   جدیدترین ها | قدیمی ترین ها | بیشترین رای
azi
مهمان

درود دوست گرامی
حتما در آینده مقالاتی در این خصوص منتشر خواهیم نمود.