آثار خشونت . سکوتم از رضایت نیست

آثار خشونت . سکوتم از رضایت نیست

 

ابتلا به اختلال‌های روانی، روان‌تنی و رفتاری، بی‌شک دامن‌گیر افراد خشونت دیده می‌شود و صد البته درکسانی که با سکوت سپری می‌کنند، بیشتر و عمیق‌ترخواهد بود. سکوت در برابر خشونت‌ها، اعم ازخشونت‌های خیابانی و خانگی، از طرفی به اعتماد به نفس پایین و احساس بی‌ارزشی فرد، منجر می‌شود و از طرفی ناشی از ناباوری نسبت به جایگاه و ارزش واقعی خود است.

علت سکوت و پنهان کردن خشونت‌هایی که علیه زنان صورت می‌گیرد، شرم‌زدگی و ترس از متهم شدن قربانی است و این‌که قربانی خشونت، بیشتر از فرد متجاوز تحقیر و آزار می‌شود، مانند تحقیر و متهم کردن دختر جوانی که مورد بد رفتاری مرد مهاجمی قرار گرفته است.

 

صدمه‌های سکوت و شرمندگی در برابر خشونت به مراتب عمیق‌تر از خود خشونت است؛ هرچند قوانین اجتماعی و مدنی از خشونت دیده، دفاع می‌کند ولی هنوز قربانیانی هستند که سکوت خود را بر برملا شدن آن ترجیح می‌دهند، حتی اگر مرتب از همسران خود مورد ضرب و شتم قرار بگیرند.

صدمه‌های سکوت و شرمندگی در برابر خشونت به مراتب عمیق‌تر از خود خشونت است

صدمه‌های سکوت و شرمندگی در برابر خشونت به مراتب عمیق‌تر از خود خشونت است

خشونت جنسی

خشونت جنسی که به عنوان پدیده‌ای خصوصی از گذشته‌های دور در بین جوامع مختلف وجود داشته است.

خشونت جنسی، هرگونه رفتار غیراجتماعی از لمس کردن تا تجاوز را در بر می‌گیرد. به عبارتی به هر نوع رفتار خشن جنسی یک فرد نسبت به فرد دیگر با وجود مخالفت فرد اطلاق می‌شود و می‌تواند به انگیزه‌ی تهدید، سو استفاده، صدمه و آسیب جنسی انجام شود. رابطه‌ی جنسی اجباری پس از ازدواج، تجاوز جنسی، تن فروشی اجباری، ازدواج‌های زودهنگام و… را می‌توان خشونت جنسی دانست.

خشونت جنسی ممکن است در خانه توسط محارم، خویشاوندان، همسایگان یا در محیط کار توسط همکاران و کارفرمایان یا توسط غریبه‌ها در مکان‌های دیگر انجام شود.

معمولا خانواده، امن‌ترین محیط برای زندگی، رشد و شکوفایی فرد است ولی تجربه‌ی بسیاری از زنان نشان می‌دهد محیط خانه خیلی هم محیط امنی برای آنان نبوده است. عدم حمایت از قربانیان خشونت جنسی و سکوت قربانیان باعث شده است آمار دقیقی از میزان خشونت جنسی در خانواده نداشته باشیم.

بیشتر زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند، در هنگام تجاوز در محلی بوده‌اند که تصور می‌کردند امن است و توسط افرادی مورد تجاوز قرار گرفته‌اند که مورد اعتماد بوده‌اند و 80 درصد تجاوز‌ها بین آشنایان اتفاق می‌افتند.

 تجربه‌ی بسیاری از زنان نشان می‌دهد محیط خانه خیلی هم محیط امنی برای آنان نبوده است

تجربه‌ی بسیاری از زنان نشان می‌دهد محیط خانه خیلی هم محیط امنی برای آنان نبوده است

فردی که به او تجاوز شده است، چه از بعد حقوقی و چه از بعد شرعی و اجتماعی، مجرم وگناهکار نیست، بنابراین کتمان موضوع از مسوولان بهداشتی، حقوقی و انتظامی به جز افزودن دامنه‌ی آسیب به شخص و نیز ادامه جرم متجاوز بدون دستگیری و مجازات او، فایده‌ای نخواهدداشت.

درصورت وقوع تجاوز جنسی، قربانی باید در اسرع وقت به متخصص زنان زایمان یا مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کند تا درمان‌گر به منظور پیشگیری از ابتلا قربانی به بیماری‌های جنسی، برخی آنتی بیوتیک‌های لازم را تجویز کند.

منبع:مجله هفت روز زندگی

منبع

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)